szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb esetben ez nem okoz problémát, ha azonban arra gondolunk, hogy IP címünk elrejtése csak akkor hasznos, ha...

A legtöbb esetben ez nem okoz problémát, ha azonban arra gondolunk, hogy IP címünk elrejtése csak akkor hasznos, ha illegális vagy „felnőtt” oldalakat akarunk nézegetni, akkor tévedünk. A rosszindulatú támadások sokszor IP címünk alapján érik el a gépünket – és bizony az ezzel foglalkozó „szakemberek” (szándékosan nem írunk hackert, mert a magyar szakzsargonban ebből mindig vita kerekedik) könnyedén kihalásszák (IP-fishing) címünket különböző szerverek log fájljaiból. Így jönnek létre például a spameket küldő zombi-hálózatok.

Szerencsére IP címünket elrejteni nem túl bonyolult, és jogunk is van hozzá (legalábbis a demokratikus országokban jogunkban áll névtelenül és nyomtalanul böngészni). Jó pár ingyenes módszert ismertettünk már mi is – a megoldás lehet egy proxy-hálózatot használó szoftver, egy anonim böngésző vagy egyéb segédprogram. Legutóbb a Platinum Hide IP legfrissebb verzióját próbálgattuk…
 
A Platinum Hide IP sajnos nem ingyenes, bár a próbaverziót szabadon babrálhatjuk. A szoftver ára általában tizenöt-harminc dollár körül mozog, ami nem olcsó. Éppen ezért voltunk kíváncsiak arra, vajon mennyivel tudhat többet, mint ingyenes társai.

A Platinum Hide már telepítés után megmutatja, hogy valójában sokkal többet tud IP címünk elrejtésénél, de erről majd később, lássuk előbb, hogyan is történik ez a bizonyos rejtőzködés.

Ez a szoftver is egy proxy-listát fog használni a névtelen böngészéshez, azaz először más gépekre irányít minket, majd onnan fogjuk megnézni, amit akarunk: a megtekintett szerverek log-fájljaiban pedig csak ezek, az ún. proxy-gépek hagyják ott a nyomaikat (és a címüket). A beállítás (legalábbis ezzel a szoftverrel) nagyon egyszerű: csak válasszunk egy országot – innen fog proxykat keresni a szoftver. Állítsuk be, hogy a gépre telepített böngészők közül melyiket szeretnénk használni a névtelen böngészéshez (többet is bejelölhetünk), és készen is vagyunk!

Ne lepődjünk meg, ha néha sebességcsökkenést tapasztalunk – mivel nem direkt módon, hanem közvetítő szervereken keresztül érjük el a megtekinteni kívánt oldalakat, előfordulhat, hogy néha bizony alaposan lecsökken a sebesség. Ha szerencsések vagyunk, és jó proxyt fogunk ki, akkor észre sem vesszük a különbséget. Tapasztalatunk szerint, a Platinum Hide hajlamosabb gyors proxy-szervereket találni, ellentétben például a TOR-ral,  ami ingyenes ugyan, de néha a hajunk kihullik mire egy darab weboldal letöltődik…

A legjobb az egészben, hogy míg a legtöbb ingyenes megoldás esetében sima proxyk mögött rejtőzünk, a Platinum Hide segítségével „másnak adhatjuk” ki magunkat – éppen ezért kellett országot választanunk a konfiguráció első lépéseként. Ha akarjuk, akkor úgy tűnik, mintha Franciaországból neteznénk, vagy éppen Afrikából. Ráadásul azt is beállíthatjuk, hogy IP címünk (illetve hamis IP címünk) és ezzel együtt hamis tartózkodási helyünk folyamatosan változzon. Ha olyanunk van, akár ötpercenként válthatunk IP-t és országot.

A szoftver remekül együttműködik minden böngészővel (Internet Explorer, Firefox, Opera, Maxthon, Chrome, MyIE), és nem zavarja az otthoni vagy céges router és tűzfal sem. Próbaverzió letöltése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Megfigyelés alatt…

Ahhoz, hogy teljesen megértsük pillananatnyi helyzetünket (és jelen cikkünk témáját) egy szomorú konklúziót kell...