szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár a Himalája gleccserei összességében visszahúzódóban vannak, egyes jégárak a felmelegedés ellenére is növekednek - mutatták ki kutatók.

Feltehetően egy sziklatörmelékből álló vastag takaró óvja meg a világ legmagasabb hegységének egyes gleccsereit. Ezzel a hatással az eddigi globális klímajelentésekben nem számoltak. Becslések szerint, ha a jégnél sötétebb színű, így több napfényt elnyelő törmelékréteg 2 centiméternél vékonyabb, még melegítő hatást vált ki, de ha ennél vastagabb, már szigetelőként működik, és segít hidegen tartani az alatta folyó gleccsert. A vizsgálat bonyolultságát fokozza, hogy egyes törmelékkel borított gleccserek, bár hosszúságban stabilak maradnak, vastagságuk - s így a tárolt víztömeg - csökkenhet - magyarázta Dirk Scherler vezető szerző, a Potsdami Egyetem kutatója. 

A szakemberek szerint a törmelékborítás mellett a változó szélmintázatok is magyarázhatják, miért áll ellen néhány jégár az olvadásnak. "Tanulmányuk megmutatja, hogy a himalájai gleccserek nem egységesen reagálnak a klímaváltozásra, és rávilágít a törmelékborítás fontosságára" - írják német és amerikai egyetemek kutatói a 286 gleccsert vizsgáló cikkben. 

Az eredmények alátámasztják, hogy az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) 2007-es jelentésében tévesen állította, hogy a Himalája gleccserei 2035-re eltűnhetnek. A testület a hibát 2010-ben elismerte. 

A Nature Geoscience című tudományos folyóiratban megjelenő friss tanulmány szerint a Himalája nyugati részén található Karakorum-hegylánc vizsgált gleccsereinek 58 százaléka stabil volt vagy növekedett. Ebben a törmelékborítás mellett közrejátszhatott az is, hogy a hűvös nyugati szelek hatása erősebb volt, mint az Indiai-óceánról érkező monszuné. Ezzel szemben a Himalája többi részén "a monszun hatása alatt álló gleccserek több mint 65 százaléka visszahúzódóban van" - olvasható a cikkben. "Összességében a Himalája gleccserei visszahúzódóban vannak" - hangsúlyozta Dirk Scherler a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában. 

A kutatók 2000 és 2008 között készült műholdfelvételek alapján elemezték a gleccsereket. A megfigyelések szerint a stabil hosszúságú jégárak közül többet is vastag sziklatörmelék-réteg borított. Scherler elmondása szerint az eredmények nem teszik lehetővé, hogy új becsléseket adjanak a gleccserek vízveszteségére vonatkozóan, ehhez további vizsgálatok szükségesek. A gleccserek szezonális olvadása segít fenntartani a száraz évszakban a Gangesz, a Jangce és más folyók vízhozamát, ami kulcsfontosságú a sűrűn lakott alföldek élelmiszertermelése és ivóvízellátása, valamint a vízenergia kiaknázása szempontjából - emlékeztetett a kutató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!