szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A törpe kardszárnyú delfin az egyik legritkább cetféle, és neve ellenére nem közvetlen rokona a kardszárnyú delfinnek. Nehéz a nyomára bukkanni, ezért alig tudni róla valamit. Most első ízben sikerült műholdas nyomkövetőkkel közelebbit megtudni mozgásáról.

Az 1950-es évekig mindössze két 19. századi koponya tanúskodott a törpe kardszárnyú delfin (Feresa attenuata) létezéséről. Majd 1954-ben egy japán kutató, Jamada Muneszato lehetőséget kapott egy bálnavadászok által elejtett példány koponyájának és részleges csontvázának tanulmányozására. Jamada úgy vélte, a kistermetű cet néhány tulajdonsága hasonlít a kardszárnyú delfinére (Orcinus orca), 2,6 méteres hossza miatt úgy döntött, egy törpe változatról van szó. Azóta megváltozott a faj rendszertani megítélése, legközelebbi rokonainak a Delphinidae családba tartozó kisebb óceáni delfinek bizonyultak, például a gömbölyűfejű delfinek, a fehérajkú delfin és a kis kardszárnyú delfin - magyarázta Robin Baird, a Washington állambeli Cascadia Kutatóközösség cetszakértője. Baird és csapata 25 éve gyűjtenek szövetmintákat és fényképeket a Hawaii-szigetek körül előforduló 12 delfinfajról.

Vizsgálataik során a kutatók átlagosan öthetente törpe kardszárnyú delfineket is megpillantottak, és gyanították, hogy az állatok nem vonulnak el a környékről, mert ugyanazokat a példányokat az év több szakaszában is lefényképezték. Hogy sejtésüket igazolják, műholdas nyomkövetőket rögzítettek hajítódárdákkal két állat hátúszóján 2008-ban illetve 2009-ben. Az egyik delfin nyomkövetője tíz napig, a másiké két hétig közvetítette gazdája tartózkodási helyét. Az adatokból kiderült, hogy az állatok mindössze négy kilométerre távolodtak el a szigetcsoport partjaitól. Ez azért meglepő, mert egy másik nyomkövetővel ellátott kistermetű cet, a Cuvier-féle csőröscet (Ziphius cavirostris) ötszáz kilométerre távolodott el a szigetektől húsz nap leforgása alatt.

Az eredmény arra utal, hogy a Hawaii körül előforduló törpe kardszárnyú delfinek helyben maradnak - írják a kutatók a Marine Mammal Science című szaklapban. A faj esetében ez az első ilyen csoport. Védelmük érdekében közelebbi megfigyelések kívánatosak - nyilatkozta Robert Brownell, a kaliforniai Southwest Fisheries Science Center cetszakértője a Science című folyóirat internetes hírportálja szerint. "Minden új információ izgalmas és fontos, hisz oly keveset tudunk róluk".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Világ

Halott delfint találtak a szemét között

A horvát kikötőváros, Trstenik lakói megkezdték annak a hatalmas szemétmennyiségnek az eltávolítását, amely szerintük Albánia, Görögország és Olaszország felől érkezett hozzájuk. A horvát média közlése szerint a szemétben egy halott delfint is találtak.

MTI Tech

Eltemették az ámbrásceteket mentő delfint

Több százan vettek részt Új-Zélandon annak a tinédzserkorú delfinnek a temetésén, amely 2008-ban két, halálos veszélybe került törpe ámbráscetet terelt vissza a mélyebb vizek felé.

hvg.hu Tech

Rejtélyes okból pusztulnak a teknősök a Mexikói-öbölben

Egyelőre nem tisztázott, hogy mitől pusztulnak egyre nagyobb számban a tengeri teknőcök a Mexikói-öbölben, ahol a BP fúrótornyának olajkatasztrófája óta különböző állatok - delfinek, teknősök, vízi madarak - tetemeinek százait vizsgálják a tudósok. A New York Times több laboratóriumot keresett fel, és kiderült, nem is olyan egyértelmű az olajszennyezés hatása az állatokra.

hvg.hu Világ

Videó: úszni tanul a megmentett delfinbébi

A montevideoi állatkert új csillaga az a mindössze tíz napos delfin, amelyre egy strandon találtak rá arra sétáló emberek. Az apró állatot feltehetően halászháló sebezte meg.