szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tizenhét eddig nem ismert piramist, több mint ezer sírhelyet és háromezer ősi települést fedtek fel azok az Egyiptomról készült infravörös műholdfelvételek, amelyeket amerikai kutatók elemeztek.

Egy felszín alatti piramis körvonalai (a fehér négyzetben)
BBC

A föld alatti épületeket is láthatóvá tévő infravörös műholdfelvételek eredményeit az első régészeti feltárások is megerősítették, két feltételezett piramist már meg is találtak a Kairótól hozzávetőleg 30 kilométerre található Szakkara mellett - írja híroldalán a BBC.

Sarah Parcak, a műholdképek elemzését végző tudós, az Alabamai Egyetem egyiptológusa szerint maguk is meglepődtek, hogy ilyen sok eddig nem ismert épületet sikerült feltárni a kutatás során. A munka során egyébként olyan felvételeket tekintettek át, amelyeket a Földtől 700 kilométerre keringő műholdak készítettek. A műholdakon használt kamerák annyira pontosak, hogy még az egy méter átmérőjűnél kisebb felszíni objektumokat is ki tudják emelni. Az infravörös technikát azért használták, hogy a felszín alatti különféle anyagok is látható váljanak.

Az egyiptológus szemléltet
BBC

A professzor személyesen is részt vett azokon az egyiptomi tesztfeltárásokon, amelyek a műholdképek eredményeit voltak hivatottak alátámasztani. Ez sikerült is: egy háromezer éves ház helyszínen feltárt alaprajza például majdnem pontosan megegyezett a felvételeken korábban megfigyelt vonalakkal.

Az egyiptológusnő utazásáról a BBC dokumentumfilmet is készített. A tudós szerint egyébként az eddigi eredmények csak a kezdetet jelenthetik, szerinte a műholdtechnológiával újabb épületeket fedezhetnek fel Egyiptomban, akár a földfelszín alatt is.

Egyiptom a műholdfelvételeken
BBC
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!