szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Simon Wiesenthal Center (SWC), illetve annak vezetője, Marvin Hier rabbi a napokban bejelentette: megszerezték a Los Angeles-i központ 34 éves történetének legfontosabb dokumentumát, egy állítólag Hitler által 1919-ben írt levelet. Ebben a későbbi náci vezér a zsidók Németországból való eltávolítását említi, és első alkalommal fejti ki antiszemita nézeteit írásban is.

Az úgynevezett Gemlich-levélnek a most felbukkant példánya bonyolult úton jutott Amerikába, és eredete, valódisága még korántsem tisztázott minden szempontból. A négyoldalas, írógépen készült levelet állítólag Adolf Hitler írta alá. A The New York Times cikke szerint a levél 1919-ben készülhetett Münchenben, ha valódisága beigazolódik.

Ekkoriban Hitler már antiszemita szónoklataival kezdte fanatizálni egykori katonatársait, akik az I. világháborúból tértek vissza. Egy magasabb rangú tiszt – Karl Mayr kapitány - felfigyelt a szónoki tehetségre, és megkérte, írja le gondolatait. Így jött létre a New York-i lap szerint Adolf Hitler zsidók elleni megszállott gyűlöletének az első írásos dokumentuma. Ez embrionális formája volt annak a világnézetnek, amely később a holokauszthoz, zsidók millióinak halálához vezetett. Hitler ekkoriban egyébként egy bajorországi propagandaegységnél szolgált, a hadsereg kötelékében. Mayr kapitány később szembefordult Hitlerrel, és egy koncentrációs táborban halt meg – a New York Times szerint.

AP

Gemlichnek küldte, Ulmba

A levelet egyébként Mayr kérésére küldte Hitler egy katonának, Adolf Gemlichnek, aki hasonló propagandamunkát végzett a szintén Dél-Németországban lévő másik városban, Ulmban. Mayr kérésére az úgynevezett „zsidókérdésben” fejtette ki álláspontját ezért Hitler.

Az 1919. szeptember 16-ai keltezésű levélben (hat évvel a Mein Kampf előtt) Hitler zsidóellenes nézeteit taglalja, és az „összes zsidó kérlelhetetlen eltávolításáról” ír a szövegben. Ugyanakkor Hitler nem érzelmi alapon történő pogromokat akar, inkább a „zsidók jogfosztását” fejtegeti.

AP

Ez az eredeti példány?

A Los Angeles-i SWC most azt állítja, hogy a Gemlich-levél eredeti példánya jutott a birtokába 150 ezer dollárért, és a levelet júliusban kiállítják a Los Angeles-i Tolerancia Múzeumban.

A levél szövege egyébként már korábban is ismert volt a kutatók számára – függetlenül a Kaliforniában kiállítandó dokumentum hitelességétől. Hitler antiszemitizmusának kiformálódását részben ez alapján vizsgálták eddig is. Saul Friedlander Pulitzer-díjas holokauszt-kutató szerint ez Hitler első zsidókról szóló írásos állásfoglalása. A levél egyik verzióját egy müncheni levéltárban őrzik. A most felbukkant „eredeti”, „hiteles” példány ugyanakkor némi szkepticizmusra talált a kutatók körében, hiszen a Hitlerrel kapcsolatos dokumentumok közül már túl sok bizonyult hamisnak az utóbbi évtizedekben.

Vannak kétkedők

A müncheni Jelenkortörténet Intézet igazgatóhelyettese, Klaus Lankheit úgy véli, hogy a most előkerült levélnek nagyon jó provenanciával kell rendelkeznie, vagyis nagyon alaposan kell bizonyítani, hogy honnan származik, honnan került elő és milyen úton jutott az Egyesült Államokba az irat. Lankheit eddigi tapasztalataira hivatkozva az újonnan előkerült levéllel kapcsolatban csak annyit mondott: „Nagyon szkeptikus lennék.”

Ugyanakkor Othmar Plöckinger, a korai Hitler-dokumentumok szakértője úgy véli, a Los Angeles-i dokumentum a Hitler által írt eredeti példány lehet, a müncheni pedig ennek a másolata. (A müncheniek egyébként sosem állították, hogy az originális verziót őrzik.) Ugyanakkor Plöckinger is figyelmeztetett: a 100 százalékos biztonsággal megállapított hitelességhez még számos további kutatást kell elvégezni.

AP

Hogy került Amerikába a levél?

A Los Angeles-i SWC vezetője, Marvin Hier rabbi szerint a dokumentumot a második világháború utolsó hónapjaiban találta egy amerikai katona, William F. Ziegler, egy Nürnberg melletti náci pártarchívumban. Ő adta tovább egy közvetítő-kereskedőnek, majd az továbbadta a Calabasas Hillsben működő Profiles in History (PiH) nevű szervezetnek. Az első közvetítő körülbelül 20 éve adta tovább a levelet a PiH-nak, mondta a Profiles in History vezetője, Joseph Maddalena a New York Timesnak.

Ami a levél valódiságát illeti, a közvetítés során megvizsgáltatták egy azóta már elhunyt szakértővel a dokumentumot. Charles Hamilton Jr. kézírások hitelesítésére specializálódott, és Hitler dokumentumaival is foglalkozott – ő igazolta a most előbukkant levél hitelességét. Ám Hamilton 1996-ban meghalt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1941: Jugoszlávia lerohanása és Teleki Pál halála

Magyarország 1941 áprilisában kényszerhelyzetbe kerülve, átengedte a Wehrmacht csapatait területén, amikor Hitler megindították a támadást Jugoszlávia ellen. Ezzel gyakorlatilag elárultuk Jugoszláviát – formailag azonban nem támadtuk meg déli szomszédunkat, megvártuk, amíg az államalakulat a német támadás nyomán "magától" szétesik, és ezután indultak meg a magyar csapatok.

life-style.hu Shake

Szex a náci Németországban

Nemrég jelent meg a nácizmust kutató Anna Maria Sigmund osztrák történésznő újabb könyve, amely igényes részletességgel mutatja be, hogyan „jutott be” a Führer a németek hálószobájába, pusztán fajpolitikai okokból.

Szegő Iván Miklós Tech

Tavaszi mementó: a Führer ígéretére várva

Mementó-sorozatunk tavaszi összeállításában két évtized három különböző tavaszkezdetére tekintünk vissza. 1941 és 1956 márciusa nehezen indult, vészjósló hírekkel. Ezzel szemben 1961-ben egy nyugodtabb időszak kezdetének tekinthető – még az időjárás szempontjából is.

MTI Kult

Lars Von Trier: "Megértem Hitlert"

Megrökönyödést váltott ki szerdán Cannes-ban Lars Von Trier dán rendező, amikor kifejezte Hitler iránti szimpátiáját, és úgy vélte, "Izraeltől tényleg a falra lehet mászni".

MTI Tech

Marlene Dietrich merényletet tervezett Hitler ellen

Marlene Dietrich merényletet tervezett Hitler ellen. A "kék angyal" el akarta csábítani a "barna diktátort", hogy azután megölhesse őt - írta vasárnapi számában a Bild am Sonntag az 1992-ben elhunyt világhírű német színésznő és énekesnő hollywoodi életrajzírójára hivatkozva.

Karsai László Vélemény

Karsai László: A németeknek a zsidók kiirtása mindennél fontosabb volt

Karsai László alábbi cikkében vitatja Ungváry Krisztiánnak azt az állítását, hogy a németeknek 1944-ben fontosak lettek volna a munkába állítható magyar zsidók. Zsidótlanítani akarták Magyarországot, függetlenül katonai érdekeiktől, és ehhez minden segítséget megkaptak a Horthy-Sztójay kormánytól, állítja a neves történész.