szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1849. július 29-én vezérőrnaggyá előléptetett Gál Sándort tartják a szabadságharc utolsóként kinevezett tábornokának. A Magyar Országos Levéltárban (MOL) őrzött, formailag meglehetősen furcsa oklevél azonban számos kérdést vet fel.

Minderről közölt a MOL honlapján egy érdekes írást Németh György. A Kossuth kézírásával írt oklevél már első ránézésre is számos furcsa jellemzővel bír Németh szerint. A legfontosabb ezek közül, hogy nincs rajta miniszteri ellenjegyzés, csak egyedül Kossuth írta alá.

Gál Sándor állítólagos kinevezése kapcsán a legvalószínűbb verziót is felvázolta Németh György. Szerinte nem nevezték ki tábornoknak a szabadságharcban ezredesként szolgáló férfit, hanem már az emigráció idején, Londonban, 1852 januárjában Kossuth kiállított egy tábornoki oklevelet a titkos küldetéssel Törökországba induló Gál Sándor részére. Ez akkor lépett volna életbe, ha sor kerül a román fejedelemségek felőli betörésre Erdélybe.

Gál becsületszavát adta, hogy csak ebben az esetben fogja rangját használni. Pár hónappal később kérte Kossuthot, változtassa meg a kinevezést, mintha az már 1849-ben megtörtént volna. Ennek birtokában ő lett volna az 1849 nyarán Erdélyben tényleges szolgálatot teljesítő tisztek közül a legmagasabb rangban.

Miután Gál kézhez kapta az új oklevelet – mivel semmi szüksége nem volt rá, sőt lelephezhette volna – minden bizonnyal megsemmisítette az előzőt. Ha Kossuth is így tett volna a visszadatálást kérő levéllel, soha sem derült volna ki, hogy nem Gál a szabadságharc utolsóként kinevezett tábornoka, hanem az egyaránt 1849. június 26-án előléptetett Leiningen-Westerburg Károly, Kmety György és Pikéthy Ágoston.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Kossuth „fantáziapénze” a londoni bíróság előtt

A William Day és Fiai nyomdájában huszonhárom tonna Kossuth-bankót foglaltak le a brit hatóságok. Nem önkényesen tették, bíróság kötelezte erre őket. A per felperese Ferenc József, egyik alperese Kossuth Lajos volt.

hvg.hu Itthon

Médiahatóság: Ice-T nem Kossuth Lajos

A médiahatóság eljárása a Tilos Rádió és Ice-T ügyében nem a szankciókról, hanem a törvények betartásáról szól - állítja szombat este kiadott, magyarázkodó közleményében a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Névtelen internetezők, megbízható internetes források egyaránt megkapják a magukét.

hvg.hu Itthon

Kiknek az arcát szeretik a pártok?

Szívesen adnak arcot programjuknak, pártjuknak, értékeinek a politikusok, s választanak ehhez történelmi személyiséget. Mindez azonban leginkább nekik fontos, nem választóiknak.

Vélemény

Görgey: egy mítosz vége

1849. augusztus 13-án Világosnál Görgey Artúr tábornok a honvédsereg főerőivel (mintegy 30 ezer emberrel, 144 löveggel) feltétel nélkül letette a fegyvert Rüdiger orosz lovassági tábornok előtt. Vajon a magyar történelem legszörnyűbb árulása volt-e, amit az akkor 31 esztendős hadvezér tett? Ma már tudjuk: a zseniális hadvezérnek nem volt más választása.

hvg.hu Napi merítés

Kiegyezés a nemzetiségekkel

Az 1848-49-es forradalomnak nagy szerepe van abban, hogy a nemzetiségi kérdés felszínre került - merthogy látszólag a magyar elit előtte nem vett tudomást a kérdéskörről - írja a Történelem mindenkinek blog szerzője.

Kurcz Béla Vélemény

Habsburg trónfosztás – szavazatszámlálás nélkül

Miként lehetett elfogadtatni a 162 esztendeje a debreceni Nagytemplomban ülésező országgyűléssel a Függetlenségi Nyilatkozatot és a Habsburg-ház trónfosztását, ha senki sem számolta meg a voksokat? Hermann Róbert hadtörténészt kérdeztük.