Több száz utassal a fedélzeten tesztelték a kurkasfa-üzemanyagot

Szerencsésen földet ért Madridban az az első tengerentúli járat, amely részben bioüzemanyaggal tette meg a Mexikóváros és a spanyol főváros közötti utat.

  • MTI MTI
Több száz utassal a fedélzeten tesztelték a kurkasfa-üzemanyagot

Az Aeromexico légitársaság menetrend szerinti gépe kedden landolt Madridban. A Boeing 777-200ER típusú szerkezetét hetven százalékban hagyományos, harminc százalékban bioüzemanyag hajtotta. Ez 26 ezer liter bioüzemanyagot jelent. A környezetbarát anyag jatrophából, azaz kurkasfából származott.

A bioüzemanyaggal közlekedő transzatlanti járat a spanyol kormány, az Aeromexico és a Boeing összefogásával valósulhatott meg, a fedélzeten több mint 250 utas tartózkodott. Az év végéig még további 52 "bioutat" terveznek, többek között a Puerto Ricó-i San Joséba.

Az ENSZ szerint a légi közlekedés világszerte az üvegházgáz-kibocsátás két százalékát adja. A bioüzemanyag légi forgalomban való használata azonban gazdaságilag egyelőre nem kifizetődő az előállítás magas költségei miatt. Számítások szerint 2015-re válhat csak azzá. Bioüzemanyagot gyártani tízszer többe kerül, mint hagyományost - mondta José Luis Barraza, a mexikói légitársaság elnöke.

Mexikóban jelenleg Chipas államban hasznosítják a legnagyobb - tízezer hektáros - területet jatropha termesztésére, a kormány azonban növelni akarja az ilyen földszeleteket.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?