szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakértők szerint komoly vízhiány alakulhat ki Európában, mivel a kontinens fontos édesvízkészletét képező alpesi gleccserek, tavak és források egyes vidékeken már most fogyóban vannak, a felmelegedés miatt egyre fokozódó olvadás pedig végleges kiszáradáshoz vezethet.

A franciaországi Savoyai Egyetem osztrák, olasz, francia, szlovén és svájci partnerekkel együtt munkálkodott a hároméves Alp Water Scarce projekten, amelynek keretien belül stratégiákat dolgoztak ki az alpesi vízhiány kezelésére.

"Az osztrák Alpokban az elmúlt száz év megfigyelései alapján folyamatosan emelkedett a hőmérséklet, csökkent a csapadékmennyiség, a talajvízképződés pedig 25 százalékkal visszaesett" - számoltak be az európai uniós projekt koordinátorai egy grazi konferencián.

A talajvízszint várhatóan tovább csökken majd, nem csak a felmelegedés, hanem a turizmus és a mezőgazdaság fokozódó vízigénye miatt is. Az Alpok térségében egyre gyakoribb nyári hőhullámokat is jósolnak, a csapadék mennyisége északon várhatóan enyhén növekedni, délen pedig jelentősen csökkenni fog. A vízhiány konfliktusokat eredményezhet akár az energiaszolgáltatók, a mezőgazdaság és a turizmus között is - írta a Der Standard.

Gyorsan olvadó, gyönyörű tájak Grönlandon - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP

A projekt keretében gyűjtött adatok segíthetik az alpesi térségben egy nemzeti és határon átnyúló vízkezelési terv kidolgozását. Eddig négy területen fejlesztettek ki előrejelző rendszert, Karintiában a rendszer célja, hogy fenntartható módon biztosítsa az ivóvízellátást, Szlovéniában pedig a mezőgazdaság víztakarékosságát hivatott elősegíteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!