szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dél-Koreában hamarosan robotok kerülnek a börtönőrök helyére. Egyelőre tesztelik, hogy fogadják a rabok a robotzsarukat.

Dél-Koreában rohamléptekkel fejlődik a technológia. Az országban villámgyors a mobilhálózat, és 90 százalékos a penetráció, a szélessávú internetkapcsolat csaknem száz százalékos lefedettségű, általában 100 megabit másodperccel működik, és várhatóan 2012 végére hálózzák be az országot gigabites internettel. (Itthon ezzel egyerőle csak kísérleteznek, Európában is csak tervekről volt szó: „valahol Európában” is belekezdhet a Goolge a szuper-szélessáv megvalósításába.)

Dél-Koreában mindemellett azt tervezik, hogy márciustól robotokat vetnek be a börtönőrök helyett – áll a Korea Herald cikkében. Az első három robotbörtönőrt tehát jövő tavasszal vetik be. A másfél méter magas és 70 kilós, kamerákkal és mikrofonokkal felszerelt robotjárőrök a cellablokkok folyosóit fogják ellenőrizni. Képesek jelezni a rendszernek, ha rendbontó, erőszakos viselkedésre utaló jeleket érzékelnek, vagy valami szokatlan történik. Kizárólag jelzésre szolgálnak, maguk aktívan nem vesznek részt a rendfenntartásban.

Korea Herald

A fejlesztők még arra is vették a fáradságot, hogy a lehető legbarátságosabban nézzenek ki a gépek. Ezek a robotok nem terminátorok – hangsúlyozta a Kyonggi Egyetemen folyó projekt vezetője, Lee Baik-chul professzor. A kutató szerint leginkább a segítségnyújtást könnyítik meg a gépek – ha egy fogoly életveszélyes helyzetbe kerül vagy súlyosan beteg, a robotjárőr segélyhívója azonnal tájékoztatja az emberi őröket.

A kísérlet költsége egymilliárd won

Dél-Korea Gyeongsang tartományában levő Pohang nevű városban a gépek veszik át az éjszakai műszakot. Hosszú távon a dél-koreai kormány azt reméli, költségeket takaríthatnak meg mindezzel.

Először azonban jelentős tételt kell befektetni az új technológiába. Egymilliárd dél-koreai won, nagyjából 203,5 millió forintba kerül a kísérleti program. És ez csak egy funkció a sok közül, a koreai mindennapokban egyre nagyobb szerepet kapnak a robotok. A Samsung egyedül Dél-Koreában mintegy egymilliárd eurós forgalmat könyvel el robotok értékesítéséből évente.

Az iskolákban a nyelvoktatásból vehetik ki a részüket a robotok, használhatják őket szupermarketekben a vevők tájékoztatására, rengeteg lakásban van porszívózó-takarító kis robot, hosszú távon pedig azt remélik, hogy képesek lesznek robotokat bevetni az idősgondozásban vagy még több háztartási munka elvégzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Aggódhatnak a fodrászok: kész a hajmosórobot

Az emberi kéz munkáját helyettesítő 24-ujjas hajmosórobotot fejlesztettek ki Japánban az idősek és a fogyatékkal élők, valamint az őket ápoló gondozók életének megkönnyítése érdekében.

MTI Új technológiák

Az érzékelés a robot nagy ellensége

A sör kivétele a hűtőből vagy a bevásárolt áruk átrakása nem gond egy erre tervezett robotnak, de jelenleg nem létezik olyan gép, amelyik képes lenne felismerni legalább száz árucikk 80 százalékát egy szupermarketben. Noha a robotok komoly sikereket érnek el az iparban, ahol a feladatok ismétlődnek, még nem tudják felvenni a versenyt az emberekkel, akik képesek megfogni a tárgyakat, és minden erőfeszítés nélkül mozogni a tárgyi világban.

MTI Tech

Az új robotok gondolkodva teljesítik feladataikat

A japán tudósok által kioktatott új robotok olyan fejlettségre tettek szert, amely még közelebb hozza őket az emberekhez: olyan képességekkel ruházták fel "őket", amelyek révén gondolkodhatnak, tanulhatnak és eldönthetik, miként hajtják végre a feladatokat - ám a lehetőség etikai problémákat is felvet.