Vízi szavannák a Csendes-óceánon

Az afrikai Serengeti-fennsíkhoz hasonlította a Csendes-óceán állatoktól zsúfolt Kaliforniai-áramlatát az a kutatócsoport, amely tíz éven át követte a tengeri nagyragadozók mozgását az USA nyugati partjainál.

  • HVG HVG
Vízi szavannák a Csendes-óceánon

A kutatók szerint a legtöbb faj a víz hőmérséklete alapján tájékozódik. Csakúgy, mint az afrikai szavannákon élő állatok, a tengeri ragadozók is a legbőségesebb tápláléklelőhelyek, illetve a párzásra, valamint az ívásra a leginkább alkalmas tengeri területek mentén haladnak. A legtöbb tengeri vadcsapás a Kaliforniai-áramlat útját követi. A világ legnagyobb (állat)nyomkövető projektjében – az angol kifejezés szavainak kezdőbetűiből: a TOPP-ban – öt országból mintegy 75-en, biológusok, óceanológusok, mérnökök és informatikusok próbálták feltérképezni 23-féle csendes-óceáni predátor élőhelyét és szokásait. Körülbelül 1800 állatra szereltek jeladókat, amelyek adataiból kiderült, hogy a kaliforniai oroszlánfókák az egész életüket az Egyesült Államok nyugati partjai mentén élik le, a kék tonhalak csak kétéves koruk körül érkeznek a Japán-tengerből, viszont – a költöző madarakhoz hasonlóan – a kérgesteknősök és a lazaccápák évről évre akár 2000 kilométert is megtesznek.

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.