szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddigi legrégebbi, több mint 42 ezer éves barlangrajzot fedezhették fel a spanyolországi Malagán - tette közzé a New Scientist című lap.

Bár elsőre inkább DNS-spirálra hasonlít, a most megtalált barlangrajz valójában fókákat, a készítők egyik zsákmányát ábrázolhatja - közölte New Scientist a Cordobai Egyetem szakemberét, José Luis Sanchidriánt idézve.

A spanyol kutatócsoport szerint a Nerja-barlang rajzai mellett talált faszénmaradványok kora a radiokarbonos kormeghatározás szerint 43 500 és 42 300 év között lehet, tehát maguk a rajzok sokkal régebbiek lehetnek, mint az eddigi csúcstartók, a 30 ezer éves délkelet-franciaországi Chauvet-rajzok.

A következő lépés a festékpigmentek megvizsgálása lesz, és ha azok is hasonló korúak, akkor felmerülhet a lehetősége, hogy a fókákat neandervölgyiek rajzolták a falra - ez pedig tudományos szenzáció lenne. Az összes eddig talált barlangrajz ugyanis már a modern ember műve volt, ráadásul a neandervölgyiekről eddig úgy vélték, nem voltak képesek művészi alkotások létrehozására.

mynerja.com
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!