szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vélhetően az első teljes térképet állították össze tudósok a Titanic ötször nyolc kilométeres területet elfoglaló roncsairól és környezetükről, ami segíthet új információkat nyerni arról, pontosan mi történt száz évvel ezelőtt. Az óceánjáró jéghegynek ütközött, majd elsüllyedt az Atlanti-óceánon.

A tengerfenéken észlelt nyomok például azt sugallják, hogy a tat helikopterek propellerjéhez hasonlóan forgott, ahogy a hajó süllyedt, és nem függőlegesen merült alá.

A kutatáson dolgozó expedíció tagja szonárfelvételek és mélytengeri robotok segítségével készített több mint százezer fotó alapján állították össze az egyedülálló térképet, amely megmutatja, hol fúródtak a tengerfenékbe az elsüllyeszthetetlennek hitt Titanicról származó tárgyak százai és a hajó részei.

A Southamptonból New Yorkba tartó hajó roncsait kutató szakemberek már több mint 25 éve tudják, hol van a hajó orra és tatja, de a roncsok környezetéről készült térképek eddig nem voltak teljesek - mutatott rá Parks Stephenson Titanic-történész, aki tanácsadóként segítette a mostani térképet eredményező 2010-es expedíciót.

A küldetés során nyert új információkat még nem hozták nyilvánosságra, a History csatorna azonban kétórás dokumentumfilmben számol be az újdonságokról április 15-én, vagyis éppen száz évvel azután, hogy elsüllyedt a hajó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!