szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak mítosz a hajókatasztrófákról szóló filmekben sokszor látott jelenet, amikor a férfiak saját életüket kockáztatva a nőket és gyerekeket engedik előre a mentőcsónakokban – tették közzé svéd kutatók, akik a történelem 18 leghíresebb tengeri szerencsétlenségét vizsgálták meg. A Titanic balesete viszont a kevés kivétel közé tartozik.

Az 1852 óta történt 18 legismertebb hajókataszrófa során a férfiak túlélési rátája majdnem duplája volt a nőkének – közölte a svédországi Uppsala Egyetem két kutatója, Mikeal Elinder és Oscar Erixon.

"A popkultúrában létezik egy mítosz erről, amelyet a Titanicról szóló és más filmek terjesztettek el arról, hogy a nőket és a gyerekeket vezetik először az mentőcsónakokhoz, miközben a férfiak hátramaradnak" – mondta az AP hírügynökségnek Erixon. De a valóságban "a nők általában sokkal rosszabbul jártak a hajókatasztrófák során" – tette hozzá.

A két kutató által megvizsgált szerencsétlenségekben a hajókon utazó összesen 15 142 utas közül a nők mindössze 17,8 százaléka élte túl a balesetet, míg ez az arány a férfiak körében 34,5 százalék volt.

A Costa Concordia januári tragédiája
AP

Az egyik extrém példa nem is olyan régről származik: az Estonia nevű, Stockholmba tartó észt komp 1994-es elsüllyedésekor például a 989 utas közül 852-en haltak meg. A férfiak között 22 százalék volt a túlélők aránya, a nők között azonban csak 5,4 százalék.

A ritka kivételek közé tartozott viszont a Titanic balesete: míg a férfiak 20 százaléka élte túl a jégheggyel való ütközést, a nők között már 70 százalék volt a megmenekülő utasok aránya.

A szakértők azonban ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet, hogy a hajón a kapitány utasítására engedték előre a nőket és a gyerekeket, ráadásul a csónakok mellett fegyveres alkalmazottak felügyelték a mentést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!