szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mielőtt még elterjedtek volna az ujjmozdulatokat elfogadó érintőképernyők, sokfelé, de általában csak speciálisabb területeken dolgoztak érintőtollakkal. Hamarosan ez a helyzet is változhat.

Elsősorban a PDA-kon és a CAD-es munkaállomásokon használták az érintőtollakat az adatok, rajzok bevitelére. A papírra történő írásra emlékeztető interakció jól is működött, bár a megvalósítása nem volt túlságosan olcsó. Az Apple iPhone-ja hozott áttörést a maga olcsó kapacitív képernyőjével, amelynél a szó szoros értelmében kéznél lévő beviteli eszközt (az ujjainkat) használhatunk. Az érintőtollak így továbbra is háttérben maradtak, bár az érintésérzékeny technológia mindennapossá vált.

Ezt a helyzetet elégelte meg a Microsoft, s fejlesztői most egy olyan érintőtollon dolgoznak, amely mindenféle képernyővel működik, ráadásul igen nagy pontossággal. Ez utóbbi szempont ugyanis fontos, hiszen most is kaphatók érintőtollak a kapacitív megjelenítőkhöz, azonban az ilyesfajta képernyőket az ujjak érintésének felismerésére optimalizálták, így a tollak használatának eredménye nem mindig százszázalékos.

A Microsoft új érintőtollával a hagyományos LCD képernyőkre is lehet majd írni.A tollra egy kis kamerát szerelnek, amely 512 x 512-es felbontásban rögzíti a megjelenítő képét. A kis kamera, minthogy ferdén helyezkedik el a tollon,  nem egyforma élességgel látja a képpontokat, ebből viszont a kapcsolódó szoftver egyértelműen meg tudja határozni a toll hegyének helyzetét. A kamera a toll mozgását is követni tudja meg, s e két eredmény kombinációja igen pontos helymeghatározást eredményez.

Maga a technológia persze nem újdonság, azonban a Microsoft eszközét a kis kamera teszi különlegessé, amely elég apró ahhoz, hogy ráférjen a tollra, a méreteihez képest azonban igen nagy teljesítménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!