szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) budapesti "agyközpontjába", az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontba látogathatnak az érdeklődők szeptember 28-án és 29-én.

Európa egyik legmodernebb, kutatási célú adatközpontját tekinthetik meg a csillebérci telephelyre ellátogatók, ahol a CERN genfi központjában is dolgozó kutatók kalauzolják a vendégeket. Az érdeklődők a központban átfogó képet kaphatnak napjaink legjelentősebb részecskefizikai kutatásairól és a magyar kutatók hozzájárulásáról a közös kísérletekhez - olvasható az akadémia honlapján.

A természettudományok egyik legizgalmasabb témája a tavaly nyáron kimutatott, az elemi részecskék tömegéért felelős Higgs-bozon. Egyebek mellett ennek tulajdonságait vizsgálják a Magyar Tudományos Akadémia és a magyar kormány összefogásával rekordidő alatt létrejött, idén júniusban átadott, világszínvonalú kutatási infrastruktúrában, a CERN budapesti "agyközpontjában", a Wigner Adatközpontban.

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet svájci központjának kapuit két napra nyitják meg a közönség előtt. A CERN Open Days programjához kapcsolódva szeptember utolsó hétvégéjén az akadémiai kutatóközpont is várja a felfedező kutatások iránt érdeklődőket.

A magyarországi helyszínen igazi különlegességet, a genfi számítóközpont Budapestre, az adatközpontba telepített, a CERN-hez másodpercenként kétszer száz gigabit sávszélességű hálózattal kapcsolódó új számítógépeit tekinthetik meg.

A szeptember 28-án, szombaton reggel kezdődő programokra mindkét napon 17 óráig várják az érdeklődőket. A Wigner Adatközpontot 14 éven felüliek tekinthetik meg előzetes regisztráció után, csoportosan. Regisztrálni a cernopendays@wigner.mta.hu címen lehet.

Szombaton, a Wigner Adatközpont megtekintése után az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának kísérleti atomreaktorát is meg lehet látogatni a központ munkatársainak kíséretében. Erre a programra kizárólag a helyszínen lehet jelentkezni.

A rendezvény keretében az MTA csillebérci telephelye melletti területen kiállítást rendeznek. Ennek tárlatvezetői a CERN-ben kutató magyar fizikusok, mérnökök, akik tudományos igényű, közérthető előadásaikkal világítják meg a CERN-ben zajló kísérletek jelentőségét.

Az MTA kutatói több mint két évtizede vesznek részt az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet munkájában. A külön regisztrálás nélkül látogatható alkalmi tárlat képet nyújt a felfedező kutatások új korszakát jelentő CERN-ről, illetve arról, hogyan járultak hozzá a magyar szakemberek az ott elért eredményekhez.

A rendezvénnyel és a részvétellel kapcsolatos bővebb információk a cernopendays.wigner.mta.hu oldalon olvashatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!