szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos előnye mellett azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy a különféle modern eszközök - telefonok és tabletek - nem kevés egészségkárosító hatással is bírnak - írt a HáziPatika.com a Nokia felmérése alapján.

A lap által közölt nemrégiben készített felmérés szerint egy átlagos okostelefon felhasználó 16 órányi ébrenlét során nagyjából 150-szer ellenőrzi készülékét, ez pedig már számos mentális vagy egészségügyi probléma okozója lehet. Phil Reed, a Swansea Egyetem pszichológia professzora, aki régóta kutatja az internetfüggőség okait és következményeit, arra hívta fel a figyelmet tanulmányában, hogy azok, akik a telefonjukat előnyben részesítik a személyes kapcsolatokkal szemben, többnyire nehezen kontrollálják az indulataikat, könnyen felidegesíthetőek, és sokszor csak az nyugtatja meg őket, ha minden reakcióikra azonnali elismerést - like-okat, hozzászólásokat - kapnak.Az ilyen emberek könnyen elszigetelődhetnek és depresszióssá válhatnak. Ez azonban csak néhány a mobilok okozta károk közül, az alábbiakban további példákat olvashatunk ezekre.

Az angolszász nyelvterületen nomophobia-ként emlegetett állapot arra a helyzetre utal, amikor valakinél véletlenül nincs ott a telefonja, vagy lemerült az akkumulátora, netán a feltöltő kártyáján nincs elég pénz, vagy egyszerűen csak nem talál internetkapcsolatot. A legtöbb ember ilyen helyzetben szorongani kezd, feszültté válik és képtelen koncentrálni.
A leginkább érintettek a 18 és 24 év közöttiek, akik közül 77 százalékuk képtelen egy percnél tovább meglenni a telefonja nélkül, a nők körében pedig 17 százalékkal nagyobb arányban fordul elő ez a jelenség, mint a férfiaknál.

Egy másik kóros jelenség az alvás közbeni sms-ezés, ami leginkább az elalvás utáni 1-2 órában fordul elő. Ilyenkor az illető nincs is tudatában annak, hogy üzenetet küldött valakinek, ami miatt egyrészt kínos helyzetbe kerülhet, másrészt a pihentető alvás híján agyi funkciói is károsodást szenvedhetnek. Dr. Josh Werber alvásszakértő szerint erre az egyetlen megoldás, ha száműzzük a telefont a hálószobából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!