Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Karádi Róbertnek két saját kutyája van: egy 15 éves labrador keverék 5 éves, ugyancsak keverék bullmastif. Plusz még úgy további 150 eb, melyek egyre szorosabban kötődnek hozzá – lévén Robi kutyaiskolát vezet. Állítja: tablet nélkül teljesen meg lenne lőve.

A Hidegkúti úton működő II. Kerületi Kutyaiskola a legújabb, mely az ún. Tükör Módszerrel dolgozik. Hat ilyen iskola van Budapesten, 20 pedig az országban. Karádiék sulija hatékonyan gyarapodik; szinte épp csak elindult, máris komoly létszámú kutyaovit visznek, és folyamatosan indulnak alap-, és középfokú tanfolyamokat is.

„Nagyjából 150 gazdival kell kapcsolatot tartanom, ami azt jelenti, hogy a Facebookon lényegében ezer körüli az az érdeklődői kör, amelyet folyamatosan információkkal, képekkel, videókkal kell táplálni, posztokkal arról hogy mi folyik éppen a kutyasuliban. Vezetek külön Instagram-csatornát is, ahová kifejezetten tablettel készített felvételeket posztolok. És bár komolyabb, tükörreflexes géppel fotózottak is felkerülnek az oldalunkra, ez a munkafázis is megoldható tabbal, minden különösebb macera nélkül. Dokumentálásra, vagy akár rövidebb videók készítésre is tökéletesen jó eszköz, és a reakciókat is azonnal látom” – magyarázza a kutyaiskola 35 éves vezetője, aki a vállalkozásban a gazdasági, az oktatási „és minden egyéb ügyet” viszi. Ezért is egyértelmű számára, hogy bárhol-bármikor elérhetőnek, munkavégzésre késznek kell lennie.

Tablete 2010 óta van, most cserélte le az első generációs iPadjét egy Airre. „Nem volt sosem notebookom, és okostelefont se használok, ennél fogva nem a klasszikus úton érkeztem a témához, és nem a laptop nehéz, a smartphone pedig kicsi volt az indokom arra, hogy beszerezzek egy tabot” - meséli Robi. Ennél egyszerűbb volt a helyzet: otthon is, a munkahelyén, az irodában is asztali gépet használt (és használ ma is), de a kutyasulis képzések jellegéből adódóan kellett egy olyan mobil eszköz, amivel a két helyszín között közlekedve is teljes értékű munkavégzés válik lehetségessé.

Miklóska Zoltán

A súlya, a hordozhatósága és persze a mobilitása miatt választotta a tabletet. Azért iPadet, mert 1999 óta Macintoshon dolgozik, így a rendszer-kompatibilitási szempontok ezt tették ésszerűvé. Gyorsan el tudja érni a leveleit, az otthoni gépen írt dokumentumokat, táblázatokat, vagy „bármilyen felhőben tárolt cuccot” - és persze prezentálni is tud a tablettel, ha éppen arra van szükség. A korábban használt iPadje csak wifis volt, de az erdőszélen működő kutyaiskola miatt a 3G/4G megkerülhetetlen szükséggé vált. A többi meg szerinte „jött magától”. Sokat dolgozik terepen, még többet van munka közben mozgásban. „Akár itt vagyok kint, akár háznál végzek képzéseket, nagyon fontossá vált, hogy legyen valamilyen eszközöm, amivel a magán-, és az üzleti kommunikációs csatornákon érkező feladatokat is képes kezelni. Mivel felértékelődött a Facebook és az egyéb social media csatornákon való aktív jelenlét, a gyors reagálású marketing, de még akár a navigáció is, Robi számára egyértelműnek tűnik, hogy az okostelefon nem jelentett igazi alternatívát. „Ki sem próbáltam, hogy milyen 4-5 hüvelykes méreten ilyesmit csinálni, azt azonban naponta tapasztalom, hogy ez a 10 hüvelyk körüli méret munkaeszközként praktikus, jól használható akár levélíráshoz, akár táblázat kezeléshez, mert a méret és a súly miatt sem kell kompromisszumokat kötnöm. Azt pedig tényleg villámgyorsan megszokja az ember, hogy egerezés helyett a képernyőt érinti meg, és azon végez mindenféle fura mozdulatokat. Az elején eléggé furcsa, de aztán gyorsan egyértelművé válik, hogy így ez tényleg könnyebbséget jelent” – magyarázta.

A hidegkúti úti kutyasulit az idén januártól próbálja főfoglalkozásként kezelni, de egyelőre más munkái is vannak. Korábban egy kiadóban volt szerkesztő, fotós, projektvezető. Az állandó mozgásban töltött hétköznapokon ezeket a munka-szakmaváltásokat is jól tudja menedzselni a tablettel.  Azzal azért tisztában van, hogy ha nem figyelne rá, az állandó elérhetőség rátelepedhetne - az új gazdik esetében olykor igény is volna erre, de a kérdés a tanár szerint némi önfegyelemmel és a helyzet egyértelmű, előre tisztázásával kezelhető. Azt már a tanfolyamok elején megszabja, hogy a gazdik azokat a kérdéseket, kéréseket, amik tényleg oktatót igényelnek, azt ne tegyék fel külön, hanem vigyék el a foglalkozásokra, ahol arra gyorsan, gyakorlati választ is kapnak. Ez a rendszer elég jól működik. Ahogyan az egymás közt nyitott levelezőlista is, ahol a kutyás csoporttagok a felmerülő problémákat, észleléseket egymás közt is meg tudják beszélni.

A munkavégzés gördülékenysége az 1-10-es skáláján szerinte tablettel „simán tízes”. Elmondása szerint „teljesen meg lenne lőve nélküle”, mivel a munkához kapcsolódóan használt csatornákat - amiken keresztül egyszerre akár tucatnyi klienssel is kommunikál - egyáltalán nem tudná használni. Helyette esetleg e-mailen keresztül tartanák a kapcsolatot, ami viszont lassú, ráadásul azzal járna, hogy a munkanap végeztével is sokáig az otthoni számítógépe előtt kellene ülnie, hogy a nap közben kapott kérdésekre, információkra reagáljon. Ráadásul azoknak az alkalmazásoknak és marketingeszközöknek, közösségépítő elemeknek a használatáról is le kellene mondania, amitől a rendszer most úgy kezd működni, ahogyan azt előzetesen elképzelte. „Szóval a függés igazából kölcsönös” – von mérleget Robi, aki szerint ezért cserébe még az is megéri, hogy a tabletje elég fura helyeken is előkerült már. Például az erdő közepén, rohangáló kutyák között is. „De mindig le van némítva, és munka közben kizárólag akkor kerül elő, ha nekem van rá szükségem. Az „itt és most” azért a legtöbbször még tud várni néhány percet, míg valóban arra tudok koncentrálni” – mondta végül Karádi Róbert.

Tablet a b2b-ben

Bár az üzleti szférában is az iPadtől fejnehéz a tabletpiac, de a vállalati menedzsereket nem érdekli, hogy a legújabb modellt használhassák. Rutinná vált számukra, hogy nem csak levelezés és kényelmes mobilnetezés miatt nyúlnak munkaidőben az eszköz után, de a felhasználási területük határait szélsőségesen különböznek látják.

Ablonczy Balázsnak, az SAP Hungary ügyvezető igazgatójának például napközben a tablet is teljes értékű munkavégzést biztosít abban az értelemben, hogy meg tud nézni, jóvá tud hagyni, le tud reagálni céges folyamatokat, mivel hozzá tud férni vele saját vállalat(irányítás) rendszeréhez.

A Five International alapító-tulajdonosa, Walitschek Csilla szerint a táblagépet nem csak a levelezésre, netes információszerzésre és prezentálásra lehet használni, ő rendszeresen videokonferenciázik, chatel és rengeteg sms-t is ír tableten. De ezen keresztül tartja kordában a naptárát, ezzel scannelek és rengeteg dolgot fotózva dokumentál. Emellett jegyzetelésre, digitális újságok olvasására, sőt könyvolvasásra is gyakran használja táblagépét – és ez már jól jelzi, hogy a tablet a hosszú szöveges dokumentumok létrehozásán kívül megfelelő alkalmazásokkal tulajdonképpen mindenre alkalmas lehet az üzleti életben is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!