szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szupererős robotokat építettek a Stanford Egyetem gépészmérnökei, amelyek súlyuk 100-szorosát, de akár 2000-szeresét is képesek cipelni.

A New Scientist beszámolója szerint a gekkókat vették mintául azok az amerikai mérnökök, akik olyan robotokat fejlesztettek, amelyek akár egy falat is képesek megmászni. A titkot a lábukon lévő ragasztóanyag rejti, amely képes teljesen a felületre tapasztani a szerkezetet, de a következő lépésnél egy könnyed mozdulattal elengedi azt. A gekkók képessége az állatvilágban hasonlóan egyedi, a lábaik rendkívül erősen tapadnak oda bármely függőleges felületre.

New Scientist

A robotok mozgását is az állatvilágból kölcsönözték, azok ugyanis egy giliszta mozdulatait utánozva haladnak előre. Mindezeknek köszönhetően a szerkezetek komoly erőkifejtésre képesek. Az egyik 9 grammos robot például több mint egy kilogrammot képes (akár függőleges felületen is) magával cipelni, egy másik, alig 20 milligrammos pedig egy 500 milligramm súlyú tárgyat mozgat, ami nem más, mint egy gemkapocs. Utóbbit Elliot Hawkes mérnök mikroszkóp alatt, csipesszel építette.

A legfigyelemreméltóbb robot a μTug névre hallgat: a súlya alig 12 gramm, de annak kétezerszeresét képes megmozgatni. Ez nagyjából olyan, mintha egy ember egy kék bálnát puszta kézzel vinne odébb. Ha a robotok ember nagyságúak lennének, simán legyőznének bennünket.

Nem ez az első eset, hogy a kutatók az állatokra hasonlító robotokat építettek. A Festo cég nemrég 3D-s nyomtatással készített kéznagyságú robothangyákat, amelyek szenzoraik segítségével képesek csapatban dolgozni, és úgy megmozdítani az eléjük letett tárgyakat, a Google tulajdonában álló Boston Dynamics pedig rendkívül stabilan álló, önjáró robotkutyát rakott össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!