szerző:
Tetszett a cikk?

Kipróbáltuk a Canon legfrissebb digitális fényképezőgépét, mely kompakt formában vonultat fel a jó képminőségre garanciát jelentő nagyméretű szenzort, illetve a távolabbi dolgok fotózásához szükséges igen komoly zoomátfogást.

Melyek azok a kívánalmak, melyek digitális fényképezőgép vásárlásakor a legtöbbünk fején azonnal átvillannak? Legelsőként általában arra szoktunk gondolni, hogy a kiszemelt példány ne legyen túlságosan nagy méretű, vagyis jó lenne, ha a gépet nem kellene folyton külön táskában cipelni. Aztán persze jogos elvárás, hogy a képminőség legyen rendben, illetve az sem hátrány, ha az optikai zoom akkora, hogy még a távolabbi fotótémákat is könnyedén közelebb tudja hozni. Ezúttal egy olyan Canon-újdonságot veszünk górcső alá, mely ezen három feladat mindegyikét sikerrel abszolválja.

László Ferenc

Mit válasszunk?

A travelzoom, vagyis utazózoom kategóriás fényképezőgépek általában nagyon kicsik, és akár 30x-os nagyításra is képesek, de a képminőségük a relatíve kis méretű szenzor miatt sokszor nem éppen ideális. Az úgynevezett bridge masinákban akár 83x-os optikai zoom is lehet, viszont ezekben a gépekben szintén kicsi a szenzor, arról nem is beszélve, hogy ezek a modellek általában igen méretesek. Még nagyobbak és nehezebbek a tükörreflexes példányok, melyek képminősége ugyan teljesen rendben van, viszont a rájuk applikálható objektívek maximum 15x-ös zoommal bírnak. Erre most itt a Canon PowerShot G3 X, mely jóval kisebb egy DSLR-nél, sokkal nagyobb a szenzora, mint egy normál kompakt gépnek, az objektíve pedig ebben a kategóriában új rekordot állít fel zoomátfogás fronton.

László Ferenc

Elfér a zsebünkben?

A G3 X mindössze 123 milliméter széles, 77 milliméter magas és 105 milliméter hosszú. Tehát a legkisebb kompakt fényképezőgépeknél értelemszerűen nagyobb, zsebre vágni csak nehézkesen lehet a készüléket, a nyakban történő hordásnak viszont semmi akadálya. A leginkább a tükör nélküli cserélhető objektíves fotómasinákhoz (MILC) hasonló méretű G3 X kiváló minőségű magnéziumvázat kapott, és mivel ugyanolyan szigetelései vannak, mint a Canon EOS 70D haladó tükrös gépnek, akár esőben is minden további nélkül fotózhatunk vele. Az ergonómia terén egyetlen rossz szavunk sem lehet: az elülső markolat pont jó méretű és kellemes textúrájú, a hátoldal jobb felső részén lévő kis kitüremkedésen pedig remek fogást talál a nagyujjunk.

Könnyen kezelhető?

László Ferenc

A felső élen lévő üzemmódválasztó tárcsát automata módra állítva még az abszolút kezdő fotósok is remek felvételeket készíthetnek. A haladók persze azonnal valamelyik félautomata vagy teljesen manuális üzemmódra, illetve RAW-formátumra fognak váltani, ezek révén ugyanis bárki kiélheti a kreativitását. Szabadon állítható többek közt a zársebesség és a rekeszérték, és ezen műveletek elvégzéséhez természetesen nem kell elvesznünk a különböző almenükben: a forgatható tárcsák és az érintőkijelzős kezelőfelület segítségével minden beállítás gyorsan elvégezhető, sőt kedvenc funkcióinkat a nekünk legszimpatikusabb kezelőszervekre programozhatjuk.

Egy apró kis csúszka elhúzását követően felvágódik az integrált vaku, melynek előnye, hogy kezünkkel akár a plafonra is irányíthatjuk a fényét. Ha esetleg nem elég a beépített villanó fényereje, akkor a felső élen lévő vakupapucsba akár a tükörreflexes Canonokhoz szánt külső vakukat is egyszerűen becsúsztathatjuk.

László Ferenc

Milyen a képminősége?

A képminőség egyik leginkább meghatározó tényezője a jó öreg filmet helyettesítő képérzékelő, mely röviden annál jobb, minél nagyobb méretű. Míg a legtöbb kompakt gépben általában 28 négyzetmilliméteres szenzor található, addig a G3 X ezen alkotóeleme 116 négyzetmilliméteres, vagyis e tekintetben több mint háromszoros növekményről beszélhetünk. (No persze ezen túl is van élet, hiszen a DSLR-ekben akár 330-860 négyzetmilliméteres képérzékelők is lehetnek. De ez már a full profi kategória sajátja.)

Tesztalanyunk szenzora 20 millió képpontot számlál, és amennyiben ténylegesen 20 megapixeles fotókat szeretnénk lőni, akkor 3:2-es képarányt kell választanunk, hiszen például 16:9 mellett már "csak" 17 megapixelt kapunk. Tesztünk során a képminőséggel teljesen elégedettek voltunk, zavaró képzajjal csak jelentősen megemelt fényérzékenység esetén találkozhatunk, egyébként pedig ISO125 és ISO25600 közötti tartomány áll rendelkezésünkre.

László Ferenc

Tényleg jó az objektív?

Kikapcsolt állapotban 65 millimétert áll ki a fényképezőgép síkjából az objektív, mely bekapcsolt állapotban alaphelyzetben 85 milliméteres, ha pedig teljesen rátoljuk a zoomot, akkor már egy 130 milliméteres miniágyút formál.

Gyújtótávolság tekintetében a 24 milliméteres wide állás remek társunk, ha például szűk beltérben fotózunk, és senkit sem szeretnénk lehagyni a szülinapi fotóról. A másik végletet a 600 milliméteres fókusztávolság jelenti: a 25x-ös optikai zoom igen komoly lehetőségeket rejt magában, és ily módon még a legtávolabbi témákra is gyorsan ráközelíthetünk.

László Ferenc

A nem kívánt bemozdulások ellen öttengelyes optikai képstabilizátor véd, az objektíven lévő széles tárcsára pedig különféle funkciókat, így akár például a fényérzékenység, illetve zársebesség/rekesz állítást is ráprogramozhatjuk. A villámgyors élességállításra ultrahangos meghajtású autofókusz jelent garanciát.

Milyen extra funkciói vannak?

A 3,2 colos képátlójú kijelzőt felfelé akár 180 fokkal, lefelé pedig 45 fokkal lehet dönteni – ez mind a szelfizést, mind pedig a fejünk fölötti, illetve békaperspektívás fotózást hatékonyan segíti. (De az igazi azért egy nemcsak dönthető, hanem teljesen szabadon forgatható megoldás lenne.) Az érintésérzékenység hasznos extra, és a kijelző felbontására, fényerejére sem panaszkodhatunk. Természetesen nem hiányozhat a fedélzetről a mosolydetektálás és a pislogásérzékelés, bár ezeknél sokkal több hasznát vesszük a HDR üzemmódnak. Ilyenkor a gép három felvételt készít gyors egymásutánban és ezekből készít egyetlen nagy dinamikaátfogású felvételt.

A wifi- és NFC-támogatás révén pillanatok alatt össze lehet párosítani a fotómasinát az okostelefonunkkal, ezt követően pedig a mobilunkon is láthatók a fényképezőgép SD-kártyáján lévő tartalmak, illetve a telefonról is távvezérelhető a G3 X.

László Ferenc

Min lehetne javítani?

Egy feltöltéssel mintegy 300-400 fotót lehet készíteni, ami alapvetően nem kevés, de azért messze van a tükrös gépek akár 1000 felvételes képességétől. A fogyasztást leginkább a kijelző kikapcsolásával lehetne csökkenteni, de elektronikus képkereső sajnos nincs a gépben, így ezt a kikapcsolást csak akkor ejthetjük meg, ha megvásároljuk az opcionális kiegészítő keresőt – kapaszkodjon meg – 80 ezer forintért.

Bár a Digic 6 processzoros G3 X alapvetően igen fürge, a HDR képeket csak nagyon lassan képes elmenteni, ezenkívül pedig a maximum 6 képkocka/másodperces sorozatfelvevő sem hozza a riválisok 12-14 fps-es szintjét. A videófelvevő számára az 1920x1080 pixeles Full HD jelenti a felbontásbeli plafont, és bár a képminőség kiváló, 2015-ben egy ilyen készüléket már igazán illett volna felkészíteni az Ultra HD felbontásra.

László Ferenc

Verdikt

300 ezer forint nem kevés pénz, a Canon PowerShot G3 X-ért pedig pontosan ennyit kérnek el a hazai kereskedések. Erre gyorsan rá lehet vágni, hogy ilyen összeg ellenében akár már kiváló tükörreflexes gépet is lehet kapni, ami igaz is, azonban a G3 X másról szól: relatíve kompakt formában vonultat fel a kompakt gépekénél sokkal jobb minőségű képérzékelőt, amit ráadásul még megfejel egy hatalmas zoomátfogású objektívvel. Gyors sorozatlövőknek és 4K-fetisisztáknak nem igazán ajánljuk a gépet, minden más célra viszont tökéletesen megfelel, a folyamatos objektívcserélgetés ellenzőinek pedig nagyon is ajánlott, akár egy profi DSLR mellé második fényképezőgépnek.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!