szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA elkapta azt a folyamatot, amikor egy fekete lyuk beszippant egy csillagot. A látvány és a tudomány szempontjából is hihetetlen, ami ilyenkor történik.

A NASA eddig is vizsgált már fekete lyukakat, de most tudott először igazán jó felvételeket, pontosabban abból készülő illusztrációkat készíteni arról, hogy milyen, amikor eltűnik egy csillag. Ha ugyanis egy csillag túl közel kerül egy fekete lyukhoz, akkor beszippantja, így történt ez a 295 millió fényévre található PGC 043234 galaxisban is.

NASA

A fenti képen a vörös csík jól mutatja, hogy a jelenség nem egyik pillanatról a másikra történik, hanem egy szó szerint "beszippantó" folyamat indul el. A csillag anyagának nagy részét ugyanis 10 millió Celsius-fokra hevíti a fekete lyuk, és elképesztően erős röntgensugárzás közepette magába szívja.

Mindezt elég nehéz elképzelni, ezért a Napnál 2 milliószor nagyobb tömegű, ASASSN-14li nevű fekete lyuk tevékenységéről egy animációs videót is készített a NASA.

Ha pedig további NASA felvételekben gyönyörködne, akkor ezt a válogatást érdemes még átnéznie az űrkutatók archívumából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!