Korábban nem volt példa arra az országban, hogy ilyen hosszú úton sem veszítették el egy teknős nyomát. A hatóság szerint ez fontos mérföldkő egy kihalás szélén álló állatfaj, a közönséges cserepesteknős (Eretmochelys imbricata) megmentése felé vezető úton.
A teknőst 2015 júniusában találták Tajvan tengerpartján partra vetődve olyan sérülésekkel, melyeket a szakértők feltételezése szerint halászháló okozott. Rossz állapotban volt, hátára 46 kagyló tapadt, ami gátolta az úszásban. Nagy mennyiségben öklendezett fel repülőhal-ikrát, algát és műanyagot, emellett tüdőgyulladásban is szenvedett.
A 63,5 kilogrammos, 75 centiméter hosszú állat a legnagyobb teknős, amelyet a szigetországban valaha láttak.
Miután csaknem 130 napon át ápolták, a 40 évesre becsült teknős visszanyerte egészségét. Felszerelték műholdas jeladóval, majd útjára bocsátották. Az adatok szerint a Karimata-szoroson átúszva a Belitung-sziget felé haladt. Az erdészeti hivatal szerint az állat átlagosan 2,5 kilométer per órás sebességgel úszott.
"A követési adatok szerint az állat még mindig a Belitung-szigeten van, ami azt jelenti, hogy valószínűleg itt kelt ki. A közönséges cserepesteknősök ugyanis visszatérnek arra a helyre, ahol kikeltek, hogy ott rakják le saját tojásaikat" – mondta el az erdészeti hatóság természetvédelmi igazgatója.
A változó időjárás miatt az állatvédőknek idén már 62 alkalommal kellett segíteniük tengeri teknősökön.