szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégsem teszünk olyan rosszat magunknak, ha már lefekvés után, az ágyban is nézegetjük okostelefonunkat, tabletünket – derítette ki egy új kutatás. Igaz, ennek vannak előfeltételei is.

Sokat hallhattunk már arról, mennyire sokat ártunk magunknak (és a pihentető alvásunknak) azzal, hogy ha este, a sötét szobában nézzük okostelefonunkat, táblagépünket. Az ártalmas kék fény ugyanis megzavarhatja a belső óránkat, leáll az alvásért felelős melatonin hormon termelése. A rossz alvásnak vagy az alváshiánynak pedig egészségügyi kockázatai vannak, memóriazavarokhoz, súlygyarapodáshoz, cukorbetegséghez vezethet, hogy csak pár dolgot említsünk a nem kívánatos mellékhatások közül.

Most azonban úgy tűnik, fellélegezhetnek azok, akik ennek ellenére nem mondtak le az ágyban való sorozatnézésről, facebookozásról, egy új kutatási eredmény szerint ugyanis nagyon egyszerűen ellensúlyozhatók a mobilok kijelzőinek káros hatásai.

Wikipedia

A svéd Uppsalai Egyetem kutatócsoportja – számolt be a DailyMail – ugyan nem használt túl nagy mintát a kísérleteihez (mindössze 14 fiatal nő és férfi jelentette a kísérleti alanyokat), mégis publikálásra méltónak ítéltek az eredményeiket. Úgy találták, hogy ha a vizsgált személyek napközben sokat tartózkodtak a szabadban, természetes fény hatásának kitéve, akkor a világító eszközök esti, kétórás használata semmiféle hatással sem volt az alvásukra. Ha ez igaz, akkor ez egyúttal azt is jelentheti, mégsem hatnak olyan drámaian ez esetben a hormonok, mint azt korábban hitték.

Azt azonban a tanulmány szerzői is megjegyezték, hogy eredményeik nem vonatkoznak azokra, akik azért nem alszanak jól, mert a késő esti facebookozás vagy e-mailezés közben felidegesítették, netán felpörgették magukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!