szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az online megszégyenítéstől a kiberdzsihádig: a digitális világ és az erőszak aspektusaival foglalkozik a Spektrum „Erőszakos ember” című, saját gyártású sorozatának utolsó része. Milyen lehetőségeket ad a bűnözés, a hadviselés és a terrorizmus kezébe az internet? Hogyan szerveződik a kiberdzsihád és kiberkalifátus? Mi minden kapható a darkneten és kik vásárolnak ott? Ezek a kérdések is felmerülnek majd.

Az „Erőszakos ember” az erőszakot a legkülönfélébb helyzetekben mutatja be, négy elkülönülő, mégis összefüggő részben. Minden rész kulcsfigurája Pinker, aki az erőszakot az emberiség teljes történetére visszatekintve, összefüggéseiben vizsgálta. A sorozat első részében az öröklött génekről, a bennünket vezérlő ösztönökről volt szó, a második a terror és háborúk jelenlétét kutatta. A harmadik rész a hétköznapi – például a családon belüli vagy iskolai – agressziót járta körül, a hamarosan következő záró epizód pedig a digitális technológia és az erőszak kapcsolatát tárja fel. Mindezek megértésében hazai és tengerentúli szakértők segítenek – köztük Keleti Arthur, kibertitok-kutató.

„A modern erőszak egy jó része ma már az online térben zajlik, a bűnözők jelentős része áttette a székhelyét az internetre” – fogalmaz Keleti Arthur biztonsági szakértő, aki szerint a darkneten, azaz a sötét interneten ma már nagyobb forgalom zajlik, mint az web legális csatornáin – a bűnözők itt teljes anonimitásban vásárolhatnak fegyvereket, drogokat, jelszavakat, hozzáféréseket. Az informatikai támadások 400 milliárd dolláros kárt okoznak a világnak, többet, mint a drogkereskedelem.

A szakember szerint a kormányok, vállalatok által tárolt és felhasznált érzékeny adatok mennyisége olyan elképesztő ütemben nő, hogy egy idő után már nem lesznek képesek megvédeni őket. E kitettség a veszélyeknek a terrorizmus hadszínterein is egyre meghatározóbb. Ahogy a sorozatból kiderül, az iszlamista terrorszervezetek, mint például az ISIS, már most is előszeretettel kutatnak fel potenciális támogatókat és híveket a közösségi médiában elejtett posztok vagy hátrahagyott nyomok alapján, az online térben pedig mindeközben felépült egy komplett kiberkalifátus. A terroristák profin használják a digitális eszközöket akció közben is: egyes feltételezések szerint a merényletek elkövetői akár videójátékon keresztül kommunikálhatnak egymással.

A digitális világban megjelenő erőszak egyéb fajtáiról is érzékletes példákat ígérnek a sorozat készítői, bemutatja például, milyen új formákat ölt a zaklatás az online térben.

Az Erőszakos ember utolsó, a digitális térben terjedő erőszakkal és kiberbiztonsággal foglalkozó részét csütörtökön (november 3-án) 21:00 órától vetítik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!