szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik brit fogyasztóvédelmi szervezet 400-féle olcsó töltőt vásárolt azért, hogy kipróbálja őket. 99 százalékuk már az alapvető biztonsági teszten is elbukott.

Ha egy rossz minőségű utángyártott töltőt használ valaki, akkor jobbik esetben csak a telefonban keletkezik több tízezer forintos kár. Rosszabb esetben azonban áramütés érheti a felhasználót, vagy akár a bútorok is lángra kaphatnak.

A brit Trading Standards (TS) kereskedelmi szabványügyi hivatal ezúttal iPhone-töltőkből szerzett be egy jókora készletet, a vizsgálatuk lényege azonban alighanem az olcsó androidos töltőkre is igaz. A TS konkrétan 400-féle töltőt vásárolt nyolc ország különféle webshopjaiból. Mindegyik egység egy utángyártott, a hivatalosnál jellemzően sokkal olcsóbb darab volt.

Trading Standards

A TS vizsgálatán a 400 töltőből mindössze 3 ment át, a többi veszélyes, több esetben baleset- vagy netán életveszélyes is lehet.

A biztonságosan működő töltők viszonylag könnyen felismerhetők. Egyrészt senkinek nem javasoljuk, hogy éppen a töltőn akarjon spórolni – főleg egy 150-200 ezer forintos telefon vásárlása után érthetetlen, ha valaki nem hajlandó 5-8 ezer forintért vásárolni egy jó minőségű töltőt. A neten (például az eBayen) pár száz forintért kínált töltők gyanúsan olcsók, ezekből semmilyen készülékhez nem szabad vásárolni. És van még egy fontos dolog, ami pedig egy európai biztonsági (CE) jelzés. Itt megnézheti, hogyan is néz ki a jel, ami ha rajta van egy készüléken, akkor nyugodtan használhatja. Már csak azért is érdemes megnézni, mert van egy másik, megtévesztő jelzés is, amit nagyon könnyen össze lehet keverni vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!