szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy a karácsonyi ajándékozás valóban öröm legyen, érdemes egy kis időt szánni a biztonságos kártyahasználatra, a kockázatmentes webáruházak kiválasztására.

Az adatbiztonsággal foglalkozó Kürt szakértői szerint maga a webhely is sok információt adhat, még egy komolyabb informatikai ismeretekkel nem rendelkező átlagfelhasználónak is. A böngészőben bárki megnézheti, hogy a weboldal címe https:// jelekkel kezdődik-e. (Tehát nem csak sima http://-vel, s nélkül.) Ha igen, azt jelenti, hogy a webhely rendelkezik tanúsítvánnyal. Ennek megléte igazolja, hogy az adott oldalt valóban az a vállalat üzemelteti, akitől vásárolni kívánunk. Ha a https egy piros ferde vonallal áthúzott, azt jelenti, hogy a tanúsítvány nem megbízható forrást jelöl, mely aggodalomra ad okot, hisz nem igazolható az üzemeltető megbízhatósága. A Kürt szakértői szerint ebben az esetben nem javasolt vásárolni. Magyarországon számos webáruház banki szolgáltatóval szerződött (pl. OTP, CIB), így ezek a fizetőhelyek valóban biztonságosnak tekinthetők, mivel ilyenkor a vevő adatai nem kerülnek az eladóhoz, azokat a banki rendszer azonosítja és hagyja jóvá a vásárláskor.

Számos weboldalon a kártya hátulján található biztonsági kódot is kérik, ami rendben is van. De ha a kártya – bolti vásárlásoknál is használatos – PIN-kódját kérik, vagy esetleges személyes adatokat is, ott gyanakodni kell és nem szabad megadni azokat. A legtöbb bank beiktat egy plusz biztonsági kört, például egy sms-ben kapott kóddal jóvá kell hagyni a tranzakciót. Aki teheti, állítsa be ezt a szolgáltatást bankjánál. (Hogy pontosan miket érdemes kérnie a bankjától, arról itt olvashat.)

Egyre elterjedtebb a PayPal-fiókos fizetési lehetőség. Egy ilyen szolgáltató beépül a webáruház és a fizetési tranzakció közé, ezzel újabb azonosítási kört iktatva be a vásárlási rendszerbe. Ez ismét egy olyan biztonsági szint, amiben megbízhatunk. Ha külföldi webáruházban találtuk meg az ajándékot, a legtöbb, amit tehetünk, hogy megnézzük, az oldal össze van-e kötve internetes fizetési szolgáltatóval, például a fent említett PayPal-rendszerrel, és ezen keresztül fizetünk. És ha már PayPal: van egy olyan beállítás, melyre érdemes odafigyelni a rendszerben, különben érezhetően magasabb árat fogunk fizetni a vásárlásokkor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!