szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kamufotók és idézetek, komolynak vélt reklámfilmek, szándékosan vagy lustaságból félreértelmezett félinfók, vicceskedő médiahackerek és elhallgatott egészségtippek – az Urban Legends összegyűjtötte azokat az álhíreket, melyek az idei év első felében a legnagyobb port kavarták, azaz a legtöbben hitték el őket.

Január közepén egy német-orosz lány családja azzal fordult az orosz médiához, hogy 13 éves lányukat három migráns elrabolta, majd 30 órán keresztül fogva tartotta, miközben többször megerőszakolták és megverték a lányt. Ilyen hírekbe szinte napi szinten beleütközhettünk a Facebookon. A konkrét esetből nemzetközi adok-kapok lett, miután az orosz külügyminiszter azt állította: Németországban a “politikai korrektség” jegyében “megszépítik a valóságot”. Január végére azonban kiderült, hol volt a lány az eltűnése éjszakáján: egy barátjánál. Erre a 13 éves lány mobiladatainak elemzése után jöttek rá, és a lakásban meg is találták holmijait, sőt a házigazda is beismerően nyilatkozott.

Az egyik népszerű, de időnként átverésekkel tűzdelt oldal írta meg, hogy az új személyivel nem lehet külföldre utazni. A hír megírói egy képpel is alátámasztották ezt, és bár a fotó valóban alátámasztani látszik az állítást, a hírről hamar kiderült, hogy egy óriási félreértésen alapuló álhír.

Ha kíváncsi rá, mi az, amit nem kellett volna elhinni 2016 első felében, fussa át az Urban Legends bejegyzését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!