szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Indiai Űrkutatási Hivatal csökkentené a költséget, ezért több mint 100 műholdat lőnek fel egyszerre. Az oroszok és az amerikaiak is elbújhatnak emögött a teljesítmény mögött.

Az elmúlt években egyre komolyabb eredményeket ért el az Indiai Űrkutatási Hivatal (ISRO). Néhány éve már összesen 122 műholdat sikerült pályára állítaniuk, 2014-ben pedig szondát is küldtek a Marshoz. Most újabb komoly eredményre készülnek: 104 műholdat akarnak egyszerre a világűrbe juttatni – számolt be róla a The Times of India.

A PSLV-C37-es kódjellel ellátott rakétát a tervek szerint február 15-én bocsátják majd fel, ami nagyjából 1360 kg hasznos terhet fog magával vinni. A beszámoló szerint a rakomány azért is lehet ilyen „könnyű”, mert a 104 műholdból 101 nanoműhold lesz – ezek általában egy ember kezében is elférnek, és nem több mint 10 kilogramm a súlyuk. Ezeket öt különböző országból – Amerika, Hollandia, Izrael, Kazasztán és Svájc – származnak, a maradék három szatellit viszont indiai készítésű – ezek elsősorban védelmi feladatokat látnak majd el.

A projekt egyik vezetője szerint a 104 műhold egyszerre történő felbocsátásával nem a közönség lenyűgözése, hanem a költségcsökkentés a cél. Ugyanakkor valóban rekordról beszélhetünk, az ISRO eddigi rekordja ugyanis 20 szatellit volt, amit tavaly júniusban bocsátottak fel. Az oroszok korábban 37, a NASA pedig 29 műholddal tartja a saját csúcsát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!