szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hangulatjelek a modern kor teremtményei, elsősorban a digitális világhoz köthetők. Most azonban kiderült, ez nem egészen így van, legalábbis szlovák kutatók úgy vélik, hangulatjelre bukkantak a 17. századból.

Az egykor a Magyar Királyság, ma Szlovákia területén fekvő Trencsén archívumának kutatói megtalálták a világ vélhetően legrégebbi hangulatjelét – számolt be a Techworms. A jelet a város akkori jegyzője, Jan Ladislaides rajzolta le, még 1635-ban, közvetlenül az aláírása után. A kis körbe tett két pont és vonalka, ma egyértelműen a smiley, azaz a mosolygós arc szimbóluma.

Techworm

Bár a dokumentumban nem egyértelmű, hogy mosolyog a száj, a kutatók mégis az elégedettség szimbólumát látják benne, a dokumentumból ugyanis az derül ki, a jegyző elégedett volt az eléje tett számlákkal. A „legrégebbi hangulatjel” cím eddig egy angol költő 1648-as jelét illette, de a szlovákiai felfedezés ráver 13 évvel.

Techworm

Az első digitális emojikat 1999-ben kreálták japán mérnökök, és az emoji szó 2013-ban került be az oxfordi értelmező szótárba. Ma pedig nagyjából hatmilliárd ilyesfajta jelet küldözgetnek egymásnak az emberek nap mint nap.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!