szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók minden eddiginél vékonyabb átlátszó ezüstfilmet készítettek, amely akár a jövő érintőképernyőinek, rugalmas kijelzőinek az alapja is lehet.

A ZDNet számolt be a Michigani Egyetem kutatóinak fejlesztéséről, egy mindössze hét nanométer vastagságú ezüstrétegről, amelyhez egy kis alumíniumot is tettek, hogy ne legyen gond a levegővel való hosszabb érintkezés (homályosodás). Egy visszaverődést gátló réteggel pedig elérték, hogy az ezüstréteg 92,4 százalékban átlátszó legyen.

A hatszázaléknyi alumínium nemcsak a levegő hatásával szemben véd, hanem lehetővé tette, hogy az ezüstréteg minden eddiginél vékonyabb lehessen, de közben mind az átlátszósága, mind a vezetőképessége megmaradjon – ezt többhónapos teszttel igazolták.

University of Michigan

A kutatók szerint az ezüstfilm tízszer gyorsabban továbbítja a fényt, mint más fém hullámvezetők, ami jó hatással lehet a számítógép teljesítményére és csökkentheti a felhasznált energiát. Mindezzel jó alapul szolgálhat a reflektív kijelzőkhöz, rugalmas megjelenítőkhöz, érintőpanelekhez.

Jelenleg a mobileszközök többségének kijelzőjéhez a viszonylagosan olcsó indium-ón-oxidot használják, viszont az ilyen készülékek számának ugrásszerű növekedésével az ár is nőhet. Ráadásul egyre ritkábbak az indium-források, így könnyen válhat a szupervékony ezüstfilm megfelelő alternatívává.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!