Itt a "gondolkodó" dartstábla, így akár csukott szemmel is beletalálhat a közepébe – videó
Nem túl egyszerű beletalálni a dartstábla közepén lévő piros körbe, kivéve ha ez a tábla olyan, mint az alábbi fejlesztés.
hvg.hu
Bullnak (bullseye, bikaszem) is nevezik a dartstábla közepén lévő piros kört, amelyben csak a profik tudnak nagy biztonsággal beletalálni (nem véletlenül ér 50 pontot egy-egy ilyen találat). A NASA volt mérnökei viszont egy olyan dartstáblát készítettek, amelynél bárki számára garantált a „bull”.
A „gondolkodó” tábla előre tudja, hova fog érkezni az elhajított nyíl, ami nem kis teljesítmény, figyelembe véve, hogy a nyíl repülési ideje a milliszekundumokba mérhető. Mindebben infravörös szenzorokkal kiegészített mozgásérzékelő kamerák segítenek. Érzékelik a nyíl röppályáját, majd a kapcsolt számítógép kikalkulálja, pontosan hol érné el a táblát.
YouTube/Mark Rober
Ennek megfelelően mozdul el a tábla, és ez volt az egyébként három évig tartó fejlesztés második nagy kihívása. Az elmozdulásra is csak igen rövid idő áll rendelkezésre, ezt apró léptetőmotorokkal sikerült megoldani.
A gondolkodó dartstábla már önmagában is vicces, azonban ha meg akarnak tréfálni valakit, elég beállítani az ellenkező irányú elmozdulást, és nincs az a világbajnok, aki bullt tudna dobni.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.