Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Érdekes különbség figyelhető meg a BKK e-jegyrendszerében kutakodó etikus hacker által közzétett képernyőkép és a Heti Válasz által hétvégén leközölt, teljes levélként emlegetett e-mail szövege között.

A hétvégén a Heti Válasz online felületén jelent meg az a kép, melyen a lap állítása szerint a BKK rendszerét feltörő 18 éves fiú teljes bejelentőlevele látható. Ahogy írják: “annak nemcsak a sajtóban kiragadott részlete, hanem az egésze”. Az alábbi képernyőkép kering napok óta a médiában.

A Válasz cikke alapján volt azonban a levélnek egy második bekezdése is melyben állítólagos korábbi tevékenységéről azt írja: “a MÁV-nál például teljesen ingyen vehettem jegyet, de a Szerencsejáték Zrt. oldalán is tudtam magamnak pénzt kreálni”.

Ehhez képest az Etikus bűnöző néven, állítólag a fiatal hacker által indított Facebook-oldalon más látható. Az itt szereplő képernyőképen ott van a július 14-én, 14 óra 49 perckor írt e-mail továbbításáról készült screenshot, melyből azonban úgy tűnik, a bejelentés csak az eredetileg is idézett egyetlen bekezdésből állt.

Vegyük sorra a lehetőségeket.

  1. Az Etikus bűnöző nevű Facebook-oldalon lévő képernyőkép kamu, valójában nem is az érintett fiatal üzemelteti az oldalt.
  2. A képernyőkép és a Válasz levele is valódi. Egyszerűen arról van szó, hogy a hacker az eredetileg írt levele továbbításakor már jobbnak látta kihagyni az eredetileg beleírt második bekezdést. És azt, hogy volt a levélnek második része is, nem szeretné kibontani (mint az igazság minden szeletét).
  3. A Válasz által exkluzívként tálalt képen valójában nem a BKK-hacker e-mailje látható, csupán egy olyan valaki által írt levél, aki így próbálta meg valamivel rosszabb fényben feltüntetni a fiatalt.

Bármelyik verzió is fedi a valóságot, a Válasz cikkbéli következtetése – a jelenleg rendelkezésünkre és rendelkezésükre álló információk alapján – mindenképpen megalapozatlannak tűnik. "De azon azért némileg fennakadunk, hogy a fiú a MÁV és a Szerencsejáték Zrt. esetében a jelek szerint elmulasztotta teljesíteni az etikus hekkerek tízparancsolatának mindjárt az első pontját: azaz értesíteni az érintett cégeket" – írja a Heti Válasz online, miközben ez és ennek ellenkezője sem következtethető ki az általuk közzétett e-mail-verzióból (sem).

[Frissítés: a fiú saját bevallása alapján a 2. a helyes megfejtés. Azt is elárulta, a Válasz következtetése téves, a két másik állami vállalatnak szintén jelzett a hibákról.]

Ha értesülni szeretne az ügy fejleményeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!