Vitathatatlan, hogy az új iMac Pro drága. A legalapabb kivitelért is 5000 dollárt kell leszurkolni, ami körülbelül 1,26 millió forintnak felel meg, Ez az ár pedig szépen kúszik felfelé, ahogy egyre fejlettebb összetevők kerülnek a gépbe, több millió forintos árat elérve.
Azt hihetnénk, ilyen drága Macje még sosem volt az Apple-nek, azonban – mutat rá a ZDNet – ez nem így van. Ha ugyanis figyelembe vesszük az inflációt, kiderül, hogy az eredeti 128K-s Mac, amelyet még Steve Jobs mutatott be 1984-ben, drágább volt, mint ez a mai gép. Az eredeti Mac 2495 dollárba került, ami mai áron 5919 dollárnak felel meg. A ZDNet egy kis plusz számítást is végez, ennyi pénzért megduplázhatnánk a jelenlegi alapkonfiguráció RAM-ját, 32 GB-ról 64 GB-ra, vagy 1 TB-ról 2 TB-ra emelhetnénk a flash tároló kapacitását – és még mindig „csak” 5799 dollárnál tartanánk.
Maga az ár azonban csak egyetlen vetület. Az is számít, hogy mit kapunk ezért a pénzért. A ZDNet a legfontosabb részegységeket is összevetette. Az eredeti Macnek 9”-es fekete-fehér kijelzője volt 512x342 pixeles felbontással, az iMac Pro 5K Retina kijelzője (5120x3880 pixel) sok millió színt kezel.
Processzorfronton a nyolcmagos 3,2 GHz-es Intel Xeon W-t vetette össze az eredeti Mac egymagos, 8 MHz-es 68000-es processzorával. Igazából nem is lehet nagyon összevetni őket, a ZDNet mindenesetre az alap processzorsebességből indult ki (400-szoros eltérés), majd hozzávette a nyolc magot, és – igencsak leegyszerűsítve – így jutott arra az eredményre, hogy a jelenlegi processzor 3200-szor gyorsabb, mint az első Macé volt.
Ami a RAM-ot illeti, a 32 GB 250 ezerszer több a 128 KB-nál, és akkor még nem is vettek figyelembe egy sor egyéb memóriajellemzőt, mindenesetre olyan a különbség – jegyzi meg viccesen a ZDNet – mintha egy csiga és egy Forma–1-es autó versenyezne. Itt van azután a tárhely. Az eredeti Mac 400 KB-os flopijához képest most 1 TB-os SSD-n tárolhatók az adatok, 2,5 milliószor több adat. És ha valaki hajlandó pluszpénzt áldozni, ez a szám meg is duplázható.
Szóval óriási a különbség, és akkor még nem is volt szó a hatalmas alkalmazás-könyvtárról, a virtuális és kiterjesztett valóságról, a hihetetlenül nagy teljesítményű grafikus könyvtárról. Szóval akkor tényleg annyira drága az iMac Pro?