Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Sikerülhet visszahozni a klinikai halál állapotába került ZTE-t, a mentőangyal szerepét pedig Donald Trump vállalta. Az elnök azonban elfelejtett valami igazán fontosat. Méghozzá azt, hogy a kínai mobilgyártót épp az amerikai kormányzat által kivetett szankciók küldték padlóra.
Amikor április közepén hétéves időtartamra szóló kereskedelmi tiltást kapott a ZTE, már akkor érezhető volt, hogy nemcsak az Android használati jogát bukhatja a második legnagyobb kínai gyártó, hanem lényegében mindent. Annyira függ (illetve függött) ugyanis az amerikai fejlesztésektől, hogy a szankciók életbe lépése után egy mobil összeszerelése is lehetetlen feladattá vált számukra.
A probléma ott kezdődött, hogy az USA szerint a ZTE nem tartott be egy igen fontos megállapodást, amely az iráni embargó megsértése miatt ellene indított büntetőeljárás lezárása után jött létre. Vagyis: a gyártó valahol saját magát okolhatja a történtekért, de ebben azért igen komoly szerep jutott az amerikaiak által kivetett szankcióknak is.
Ehhez képes nem kis meglepetés (és furcsaság), hogy most épp az az ember hozná vissza a papíron már megsemmisült ZTE-t, aki a legközelebbi kapcsolatban áll az amerikai kormányzattal: Donald Trump a Twitteren jelezte, hogy Hszi Csin-ping kínai elnökkel már dolgozik azon, hogy záros határidőn belül új életet leheljen a kivéreztetett ZTE-be.
President Xi of China, and I, are working together to give massive Chinese phone company, ZTE, a way to get back into business, fast. Too many jobs in China lost. Commerce Department has been instructed to get it done!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 13, 2018
Trump ezzel kapcsolatos tweetjében a tömeges munkanélküliségre hivatkozott, a ZTE bukásával ugyanis nemcsak egy valamikor szebb időket látott márka tűnhet el teljesen a piacról, a cég ellehetetlenítésével 80 ezer ember megélhetése is veszélybe került. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy az amerikai kormányzat – saját szempontjából nézve érthetően – komoly problémát lát abban, hogy a technológiai szektorban kínai vállalatok veszik át a hatalmat. Éppen ezért kérdéses, hogy a ZTE megmentése vagy megsemmisítése áll-e jobban a Trump-adminisztráció és az amerikai nemzet érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.