szerző:
Tetszett a cikk?

A Caterpillar új strapamobilja a világon először lézerrel mér távolságot, riaszt, ha túl sok Technokolt használunk, továbbfejlesztett hőkamerája pedig akár 400 fokig is használható. Cserébe viszont hiába nem csúcskategóriás, annyiba kerül, mint egy iPhone.

A szinte minden környezeti behatásnak röhögve ellenálló termékeiről ismert Caterpillar az elmúlt években már többször is letette a névjegyét az okostelefonok asztalára. Tavaly előtt volt szerencsénk letesztelni a világ első hőkamerás mobiljaként jegyzett Cat S60-at, aztán tavaly a hosszú üzemidővel kecsegtető Cat S41 járt nálunk, ezúttal pedig a két egyedi új funkcióval támadó Cat S61-et fogjuk vallatóra. Munkára vele!

Féltégla

Az S60-as elődmodell sem volt kicsi és könnyű, az S61 azonban egy picit még nagyobb és nehezebb lett. Nyugodtan hívhatjuk féltéglának az új Catet, mely robosztus megjelenése révén egyértelműen munkás férfikezekben érzi otthon magát, akár úgyis, hogy az adott kéz ipari kesztyűt visel. Az S61-ről lerí, hogy nem egy egyszerű okostelefon, hanem egy valódi high-tech célszerszám, melynek nem státuszszimbólumként, hanem valódi terepen kell teljesítenie.

László Ferenc

A normál mobiloknál kétszer vastagabb készülék rendkívül ellenálló alumíniumkeretet kapott, hátlapját pedig érdesített felületű gumírozás borítja. Ennek köszönhetően minimális a veszélye a véletlen földre ejtésnek, de akkor sincs baj, ha ez esetleg mégis összejön: a gyártó szerint 1,8 méter magasról büntetlenül ejthetjük le az ütésálló telefont. A gyakorlat is ezt mutatta, sőt: tesztjeink során inkább attól féltünk, hogy a laminált padló jobban sérül egy ilyen randevú esetén, mint a mobil.

A katonai minősítés és a vízállóság nem újdonság, az viszont igen, hogy az iparágban elsőként immár nem IP68-as, hanem IP69-es minősítést kapunk. Vagyis a telefon akár azt is elviseli, ha egy órán keresztül 3 méter magas vízoszlop terhe nehezedik rá. Emiatt minden csatlakozóaljzat extra védelmet kapott, olyannyira, hogy a SIM-kártya és a memóriabővítőslot fedőajtaját lényegében csak csavarhúzóval lehet kipattintani a helyéről. Kipróbáltuk, a medencézést és az erős vízsugárral történő mosást egyaránt remekül bírja a telefon.

László Ferenc

Újdonságok

A hátlap bal alsó sarkába került az S61 egyik legfontosabb újdonsága, a lézeres távolságmérő. Ezt először egy asztallapra történő lehelyezéssel és a padló távolságának manuális lemérésével kell kalibrálni. Aztán kezdődhet a munka, melynek során csak arra kell odafigyelni, hogy a telefont mindig párhuzamosan tartsuk azzal a felülettel, melyen megjelenik az apró piros pötty.

László Ferenc

A szoftver nemcsak azt mondja meg számunkra, hogy egy adott felület milyen távolságra van tőlünk +/- 3 százalékos pontossággal, hanem arra is képes, hogy lemérje egyes élek hosszúságát, vagy kiszámítsa a tárgyak felületét. A távolságmérés egyszerűen és jól használható, de a 8 méteres maximális hatótáv sokak számára kevés lehet, főleg akkor, ha professzionális felhasználásról beszélünk.

László Ferenc

A jobb oldali élen lévő kis nyílások mögött rejtőzik a légminőség-szenzor, ami folyamatosan figyeli a levegő minőségét, és amennyiben az illékony szerves vegyületek szintje meghalad egy értéket, automatikusan riaszt. Ez elsősorban akkor hasznos, ha munkánk során komoly mennyiségű oldószerrel, ragasztóval, festékkel vagy tisztítószerrel van dolgunk. A szoftver időskálán mutatja a légminőség, valamint a hőmérséklet és a páratartalom változását.

Jobb hőkamera

A telefon felső púpjában kapott helyet a profi Flir hőkamera, mely ugyan még mindig csak 80x60 pixeles felbontású, de az általa készített képet 1440x1080 pixelre turbózza fel a hagyományos kamera normál képével összekombinált hibrid fotó. Az igazi újdonság, hogy az alaphelyzetben -20 és +150 Celsius fokos tartományban mérő kamera érzékenységét gombnyomásra egészen 400 Celsius fokig ki lehet terjeszteni. Ez például a katasztrófavédelem környékén dolgozók számára kifejezetten hasznos.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A viszonylag szakadozóan frissülő élőképre hőskálát, valamint olyan mérőpontokat is ki lehet helyezni, melyeket aztán szabadon bárhova átmozgathatunk. A mért értékeket természetesen az elkészült fényképek is tartalmazzák, ezenkívül pedig 6 fps sebességű hőkamerás videókat és timelapse felvételeket is készíthetünk, sőt akár a YouTube live-ozásnak sincs akadálya.

Normál kamera, kijelző

A hagyományos kamera felbontását 13-ról 16 megapixelre növelték, de ettől nem igazán javult a képminőség, így mi inkább egy optikai képstabilizátoros fejlesztésnek jobban örültünk volna. A Cat S61 nem készít rossz képeket, de messze ne várjunk olyan minőséget tőle, mint a hozzá hasonló árú csúcsmobiloktól.

A kamera felhasználói felülete nagyon fapados, csak néhány alapbeállítást lehet elvégezni rajta, azért viszont jár a piros pont, hogy külön vízalatti üzemmódról is gondoskodott a gyártó. Említést érdemel még a HDR funkció, az arcfelismerés, a vörösszemhatás csökkentés, illetve a panoráma mód, valamint újdonság, hogy a videófelvevő immár 4K rögzítésre is képes.

László Ferenc

A kijelző körüli kávák enyhén vékonyabbak lettek, a képátló 5,2 colra, a felbontás pedig Full HD-ra nőtt. A képminőség kiváló, a betekintési szögek és a fényerő viszont lehetne kicsit nagyobb. Az akár munkáskesztyűben is jól kezelhető kijelző Gorilla Glass 5 védettséget élvez, és meglepő módon erre az üvegre még egy extra védőfóliát is felhelyez a gyártó.

Az LCD alatt három méretes nyomógomb kapott helyet, melyek határozott nyomásponttal rendelkeznek, a háttérvilágítás viszont kimaradt belőlük.

Szoftver, hardver

Az Android 8.1-hez csak minimális mértékben nyúltak hozzá, vagyis egy lényegében teljesen szűz droid rendszert kapunk. Az augusztus közepén június eleji biztonsági csomaggal megspékelt szoftver stabilan, de néha kisebb-nagyobb döccenésekkel teszi a dolgát.

Ez utóbbi oka lehet egyrészt a nem teljesen hibátlan optimalizáció, másrészt pedig a tény, hogy a Cat S61-be csak egy tavalyi középkategóriás chipset került. Jó hír, hogy a RAM immár 4 GB kapacitású és a 64 GB belsőmemória változatlanul microSD-vel bővíthető. A mobilnet 600/150 Mbps sebességű, a wifi ac szabványú, a Bluetooth 5.0-ás, valamint NFC-ről és USB OTG-ről is gondoskodtak a gyáriak. A mobil lefedettség nélküli terepen gyakran dolgozok számára jó hír, hogy normál FM-rádió is került a fedélzetre, így nem kell kizárólag a streaming szolgáltatásokra hagyatkoznunk.

Az akkumulátor kapacitása 3800-ról 4500 mAh-ra nőtt, ami azért még mindig nem egészen a rekorder S41 szintje. A 2 napos üzemidő különösebb önmegtartóztatás nélkül hozható és az immár USB-C-s gyorstöltés miatt akár 2 óra alatt teljesen feltölthető a megfáradt telep. Vezeték nélküli töltés nincs.

László Ferenc

Megéri a pénzét?

+: kiváló IP69-es védelem, fejlett hőkamera, távolságmérő, légminőség szenzor, korrekt üzemidő, gyorstöltés, FM-rádió, szebb kijelző.

: a távolságmérő limitált hatótávolságú, bosszantó lassulások, OIS nélküli kamera, egyeseknek hiányozhat az ujjlenyomat szenzor, drága.

A Cat S61 árcéduláján 310 ezer forintos összeg olvasható, melyből szinte bármelyik aktuális normál csúcsmobil megvásárolható. Igaz, azok nem strapabíró kivitelűek és nincsenek benne olyan extra szenzorok, mint a Cat újdonságában, viszont szebbek, gyorsabbak és sokkal jobb a kamerájuk.

Egy külső hőkamera körülbelül 100-120 ezer forintért lehet a miénk, egy akár 20-50 méterig használható dedikált távolságmérő pedig akár már 15-30 ezer forintból megúszható. Ha ezeket az összegeket levonjuk a Cat S61 árából, akkor a maradék pénzből még mindig kijön egy remek normál okostelefon. Ez esetben viszont több kütyüt kell magunknál tartani és azok vízállóságáról is magunknak kell gondoskodnunk.

A Cat S61-nek nincs közvetlen riválisa, így a gyártó az árazásnál tulajdonképpen bátran megnyomhatta a ceruzát. De ha már ilyen sokba kerül ez az ezermester mobil, akkor elegánsabb lett volna kicsit jobb chipsetet és kamerát tenni bele.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!