szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Olyan feladatok elé állítottuk a Cat márkanév alatt kiadott legújabb androidos mobilt, melyek közül akár már egy is komolyan megrongálná a népszerű hagyományos okostelefonokat. Ez tűrte őket, a fokozott strapabíróságnak azonban ára van.

A Caterpillar szó hallatán legtöbbünknek vélhetően egy hatalmas dömper, egy lánctalpas munkagép vagy esetleg egy bakancs jut eszünkbe. Pedig ez az amerikai gyártó már jó ideje okostelefonokkal is foglalkozik, mely készülékek a cég többi termékéhez hasonlóan maximálisan bírják a kiképzést. Direkt nem úgy fogalmaztunk, hogy a Caterpillar okostelefonokat is gyárt, mert ezt a feladatot egy ebben a témában sokkal komolyabb tapasztalatokkal rendelkező partnerére, a Bullitt Mobile-ra bízta. Mi most a legújabb Cat modellt, az S41-et vesszük górcső alá.

Nagy és nehéz

A telefon felülete átlagosnak mondható, azonban a 12,9 milliméteres vastagsága kétszer nagyobb a megszokottnál. A 218 grammos tömeg is messze átlagon felüli – de tegyük azért hozzá, hogy egy szokásos kivitelűnek mondható iPhone 8 Plus is 202 grammot nyom a mérlegen. A méret és a tömeg a legtöbb potenciális vásárlót várhatóan nem fogja zavarni, hiszen egy gyakran munkáskesztyűben használt és zseb helyett szerszámosládában szállított strapamobil esetén senki sem foglalkozik a milliméterekkel és a grammokkal.

László Ferenc

Azzal viszont annál inkább, hogy a munkavégzés vagy aktív sporttevékenység közben használt okostelefon még véletlenül se csússzon ki a kezünkből. A Cat S41 esetében ettől egyáltalán nem kell tartani, ugyanis az előlapot leszámítva minden felülete érdesített, recés kivitelű, ami remek fogást biztosít.

Kezelhetőség

A kérges tenyeres használatra optimalizált készülék kezelőszervei egytől egyig egy kicsit túl vannak méretezve, és határozott nyomásponttal rendelkeznek. Remek dolog, hogy az androidos főbb funkciógombok nem a kijelző alsó sorában virtuálisan, hanem az alatt nagyon is valóságosan, a síkból néhány milliméternyit kiállva kaptak helyet. Az oldalsó gombok mérete, formája is rendben van, és a baloldali programozható példánnyal többek közt walkie-talkie jellegű PTT funkciók érhetők el, valamint akár SOS-jelzést is leadhatunk ennek a gombnak a segítségével.

László Ferenc
László Ferenc

Az oldaléleken három kihajtható gumifülre lehetünk figyelmesek, melyek a jack dugaljt, a memóriakártya- és nanoSIM-slotokat, illetve a régi vágású microUSB rendszercsatlakozót védik. Utóbbinál a használat utáni gumifül-visszahajtásra felugró ablak figyelmeztet a kijelzőn.

Mit bír?

A Cat S41 minden további nélkül bírja, ha egy asztalos, egy vízvezeték-szerelő vagy egy raftingos minden különösebb odafigyelés nélkül használja a munkája, vagy éppen sporttevékenysége során. Mindent megtettünk, hogy feszegessük a készülék határait: asztalosműhelyben ejtettük 1,8 méter magasról a földre, megforgattuk finomszemű homokban, elmostuk erős vízsugár alatt, vízbe merítettük, és negyedórára még a mélyhűtőbe is betettük a fagyasztott kolbászok közé. A végeredmény hibátlan, vagyis a tesztkészülék mindent kibírt, ráadásul maradandó elváltozás nélkül.

László Ferenc
László Ferenc

Ennek persze így is kell lennie egy olyan készülék esetében, amire az IP68-asnál szigorúbb megfelelőséget vállal a gyártó, és amely telefon a 810G katonai teszteken is átmegy.

Meddig bírja?

Az S41 nemcsak azért lett ilyen nagy és nehéz, hogy ellenálljon a különböző környezeti hatásoknak, hanem amiatt is, mert egy igen komoly kapacitású akkumulátor került bele. Amikor a legtöbb mobilban 3000 mAh körüli telep rejtőzik, akkor ebben a készülékben egy 5000-es aksi található. A 2 napos használat idő még masszív nyúzás mellett is hozható, de ha ritkábban nyúlunk a telefonhoz, akkor akár 3-4 naponta is elég lehet elővenni a töltőt. Ez utóbbi maximum 18 W teljesítményre képes, és körülbelül 2,5 óra alatt képes teljesen feltölteni a lemerült akkumulátort.

Ha a kollégánknak az erdő közepén merülőben a mobilja, akkor egy a Cat S41-hez alapáron járó 10 centis adapterrel akár a mi telefonunkról is tölthető a másik készülék. Beállítható, hogy maximum milyen szintig engedjük merülni az ilyenkor töltőként funkcionáló S41-et, mely alaphelyzetben normál sebességgel tölt. Ha extra töltési sebességet szeretnénk, ennek sincs akadálya, ilyenkor azonban kikapcsol az energiadonor készülék.

László Ferenc

Hang és kép

Az alsó élen elhelyezett egyetlen hangszóró átlagos minőségű, de átlagon felüli hangerejű, és a belekerült víz egész gyorsan kifolyik, kiszárad belőle. Az előlapot egy 5 colos képátlójú és Gorilla Glass 5 védelmet élvező érintőpanel uralja: a Full HD felbontás révén a képminőségre nem lehet panasz, az IPS technológiának köszönhetően pedig oldalról is jól látható a panel képe. Kipróbáltuk, a telefon vizes kézzel is egész jól használható, no és persze a munkáskesztyűben történő használatnak sincs akadálya.

A korrekt fényerejű notifikációs LED melletti frontkamera révén 8 megapixeles szelfik készíthetők, hátoldali társában pedig egy 13 megapixeles képérzékelő teljesít szolgálatot. Ahogy az autofókusz sebessége, úgy a képminőség is leginkább átlagosnak nevezhető – a modern csúcsmobilok ennél mindenképpen többet tudnak. A kép a képben funkcióval és panoráma móddal rendelkező főkamera nappali fényviszonyok mellett bőven használható fotókat készít, sötétedéskor és beltérben viszont már a vártnál gyengébb fotókat képes csak rögzíteni. Ultra HD videófelvételi lehetőség nincs, be kell érnünk a jó öreg Full HD mozgóképekkel.

László Ferenc

Víz alatti fotózáskor/videózáskor jól jön, hogy letiltható a kijelző érintésérzékenysége, exponálni pedig ilyenkor az oldalsó gombok határozott lenyomásával tudunk.

Szoftver

Az október közepén augusztusi biztonsági frissítéssel és 7.0-as Androiddal támadó Cat S41 felhasználói felületével és szoftveres szolgáltatási körével nem sokat foglalkoztak a fejlesztők. Lényegében egy teljesen szűz androidos felülettel van dolgunk, ami extra funkciókban ugyan nem gazdag, cserébe viszont könnyen kezelhető és gyorsan teszi azt, amit tennie kell.

A 13 alap Google alkalmazás mellett kapunk egy fájlkezelőt, egy OfficeSuite irodai szoftvert és egy AVG Antivirust. A Play Áruházon kívül az App Toolboxból is letölthetünk új alkalmazásokat, melyek itt olyan kategóriákba vannak sorolva, mint például építkezés, mezőgazdaság vagy sport. Hasznos (és ebben a modellben el is várt) extra az FM-rádió, így mobilnetes lefedettség hiányában is hallgathatjuk kedvenc rádióműsorainkat.

László Ferenc

Hardver

A nyolcmagos MediaTek P20 egy középkategóriás chipset, ami a hétköznapi gyakorlatban elegendő teljesítményt nyújt, de komolyabb alkalmazásokhoz már kevés lehet. A telefon 60 ezer pontot produkál az AnTuTuban, aminél a csúcsmobilok mostanság már 100 ezerrel több pontot szoktak elérni.

A RAM 3 GB-os és a 32 GB-os belsőmemóriából alaphelyzetben 21 GB szabad. A 300/50 Mbit/s-os LTE mobilnet, illetve a Bluetooth 4.1 és az NFC támogatás korrekt, ellenben kár, hogy a wifi az újabb ac szabványt nem támogatja. És azért sem tudunk piros pontot adni, hogy az ujjlenyomatszenzort kifelejtették belőle, illetve, hogy a GPS-vevő nem látja a Galileo-műholdakat.

László Ferenc

Konklúzió

+: szinte kinyírhatatlan, általánosan kiváló minőség, hosszú üzemidő, más készülékeket tölthetünk vele, FM-rádió, dupla SIM-slot.

: hiányzik az ac wifi és a Galileo GPS-támogatás, sötétben gyenge kamera, nincs biometrikus azonosítás, drága.

A Cat S41 legfőbb aduásza a strapabíró kivitel és a messze átlag feletti üzemidő, amiért viszont igen borsos árat kér a gyártó: a kártyafüggetlen készülék hivatalos listaára 160 ezer forint. A gyengébb hardveres Cat S31 110 ezer forintba kerül, a hőkamerás csúcsmodell Cat S60-ért pedig 200 ezer forintot kérnek el mostanság.

A maszkulin borítás alatt meglehetősen átlagos hardverelemekkel telepakolt Cat S41-nek nemcsak a házon belüli riválisaival, hanem az olcsóbb kínai konkurenciával is meg kell küzdenie. Vásárlás előtt mindenképpen érdemes rápillantani többek közt az AGM X2-re, a Doogee S60-ra vagy az Ulefone Armor 2-re.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!