Kihasználták a kiskaput, árulni kezdték a nyomtatható fegyverek tervrajzait a neten
A bírósági tiltás ellenére is elérhetővé tette a 3D-s nyomtatással előállítható fegyverek terveit a Liberator névre keresztelt pisztoly kiötlője. Méghozzá trükkös módon: mivel a rendelkezés arról nem szól, hogy pénzért ne lehetne őket forgalmazni, Cody Wilson e-mailben vagy más módon, például pendrive-on juttatja el azokat a vásárlóknak. Eddig 400-an jelentkeztek.
MTI / hvg.hu
Cody Wilson, a Defense Distributed (DD) nevű cég alapító-vezérigazgatója a texasi Austinban tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy immár bárki megveheti a cég honlapjáról kiválasztott, 3D-s nyomtatóval elkészíthető fegyverek tervfájljait. A forgalmazást kedden reggel kezdték meg, és pár óra alatt mintegy 400 vásárló jelentkezett.
Július végén Robert Lasnik seattle-i szövetségi bíró hozott döntést arról, hogy augusztus 1-jétől meghatározatlan ideig nem érvényes a kormányzat és a fegyvernyomtató programokat készítő és forgalmazó cég között júniusban aláírt engedélyezési szerződés, vagyis a kérdéses számítógépes programokat a cég nem teheti szabadon elérhetővé az interneten. Előzőleg 8 tagállam és a szövetségi főváros, Washington DC főállamügyésze nyújtott be keresetet, kérvényezve a kormány és a DD közötti megállapodás semmissé nyilvánítását. Később további 11 állam csatlakozott a perkérelemhez.
Az AP amerikai hírügynökség később felhívta a figyelmet egy jogi hézagra: a bírói döntés ugyanis azt mondta ki, hogy a fegyverek számítógépes tervfájljait nem lehet az interneten hozzáférhetővé és letölthetővé tenni, arról viszont nem szólt, hogy ne lehetne őket pénzért forgalmazni. Wilsonék ezt használták ki. A Liberator nevű, hasonló megoldással készített fegyver kiötlője sajtótájékoztatón közölte: a cég honlapjáról mostantól nem lehet közvetlenül letölteni a fájlokat, de aki az interneten kiválasztja és megvásárolja, annak e-mailben vagy más módon, mondjuk adathordozón elküldik a kérdéses tervet. Wilson elmondása szerint a szoftvernek nincs meghatározott ára, a vásárlók annyit fizetnek érte, amennyit jónak látnak. A vásárlók némelyike kriptovalutában – azaz államoktól és pénzintézetektől független globális digitális pénznemben – fizette ki a terveket.
Cody Wilson, a Liberator nevű, nyomtatható pisztollyal a kezében.
MTI/AP/Eric Gay
A kormányzat eddig nem foglalt egyértelmű állást az ügyben. Az egy hónappal ezelőtti bírói döntés után Donald Trump elnök a Twitteren csak azt jelezte, hogy "utánanéz az ügynek". Robert Lasnik szövetségi bíró hétfőn megerősítette és meghosszabbította a július végén hozott döntését.
Bob Ferguson, az északnyugati Washington állam főállamügyésze – akinek hivatala tartja kézben a 19 tagállam és a szövetségi főváros perkeresetét – kedden bejelentette: Wilson lépése törvényellenes, ez azonban nem különösebben hatotta meg a cégvezetőt. Wilson ugyanis egy sajtóértekezleten azt mondta: arra számít, hogy mostani döntése után több állam is perbe fogja őt, de máris gyűjti a pénzt a jogi védelemhez.
Az idén visszaeső vendégforgalom jelzi: egyre kevesebben engedhetik meg maguknak a luxust, hogy a Balatonnál nyaraljanak. A balatoni nyár olcsó verziója, szabadstranddal, vonattal és hűtőtáskával továbbra is kapós, miközben a büfékben a drága lángost a még drágább pulled pork burger váltja fel. Árak, trendek, vendégélmény a magyar tengernél.
A Corvinus térítésmentes képzéseire 433 pont alatt, az önköltséges helyeire 400 pont alatt nem lehetett bekerülni. Nehezen lehetett bejutni a jogász- és a pszichológiaképzésre is.