20 éven belül választ kaphatunk arra, vannak-e földönkívüliek – ígéri az új NASA-jelentés

Több pénzért még nagyobb távcsöveket kell építenie az amerikai űrhivatalnak – áll az amerikai tudományos akadémia friss jelentésében. A cél az esetleges földönkívüli életformák felkutatása.

  • hvg.hu hvg.hu
20 éven belül választ kaphatunk arra, vannak-e földönkívüliek – ígéri az új NASA-jelentés

Hatalmas földi és űrbéli teleszkópok – erre kellene költenie a NASA-nak a Naprendszeren kívüli bolygókra szánt büdzsét – olvasható a David Charbonneau amerikai csillagász vezette bizottság jelentésében, amely az amerikai űrhivatal jövőbeli feladataival kapcsolatban fogalmaz meg prioritásokat. A Harvard professzora a Space.com szakoldalnak azt mondta: az emberiség már több évszázada, sőt talán több évezrede mereng azon, létezhet-e élet más bolygókon. "Ez egy nagyon különleges pillanat a történelemben: a következő 20 évben megtalálhatjuk a választ erre a kérdésre" – véli a tudós.

Az idegenek keresésére specializálódott amerikai intézet (SETI) egyik munkatársa még 2014-ben szintén azt mondta: a következő két évtizeden belül megtalálhatjuk a földön kívüli életformákat.

Charbonneau szerint erre akkor van mód, ha megfelelő célokra fordítjuk a rendelkezésre álló büdzsét. A jelentésben az áll, szükség lenne például egy olyan nagy teljesítményű űrteleszkópra, amellyel közvetlenül megfigyelhetjük a Naprendszeren kívüli (exo)bolygókat, de kellenének hasonló kaliberű földi távcsövek is.

A következő 15-20 év feladatait számba vevő jelentés készítői a fentiek jegyében támogatják többek között a Webb-űrtávcső üzembe helyezését is. A Hubble utódjának szánt teleszkóp aktiválását már több alkalommal elhalasztották, egyszer pedig azért is veszélybe került az eszköz léte, mert a projekt elérte maximális költségkeretét. Most úgy tűnik, 2021-ben helyezi majd üzembe a NASA.

A James Webb űrtávcső látványterve
NASA

Az exobolygók kutatásával foglalkozó Jessie Christiansen a Space.com-nak úgy fogalmazott: az erőfeszítések nagyon drágák lesznek, de valami olyat érhetünk el velük, amire már régóta vágyunk.

Ezzel együtt a jelentés nem csak pénzt igénylő célokat fogalmaz meg. Szerzői arra is kitérnek, hogy az exobolygók kutatásával foglalkozó tudósoknak fokozottabban együtt kellene működniük más tudományterületekkel, fontos lenne a diverzitás előtérbe helyezése, a diszkrimináció és a zaklatások aktív megelőzése is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.