Különlegesen ritka felhőket fotózott a NASA, és ezt még az időjárás-jelentésekben is megérezhetjük
Az éjszakai világító felhők ritkák, és rendkívül érzékenyen reagálnak a környezeti hatásokra. Ez utóbbi segíthet a NASA szakembereinek, hogy kicsit jobban értsük a Föld működését.
Az éjszakai világító felhőket jégkristályok alkotják, amelyek kék vagy fehér színben "világítanak", amikor visszatükrözik a Nap sugarait.
Ebbe a csoportba tartoznak például a poláris mezoszférikus felhők – vagy közérthetőbb nevükön az éjszakai világító felhők. Volt már rá példa, hogy a világűrből fotózták le a jelenséget, most azonban ennél is "közelebbről" tanulmányozták a felhőket a szakemberek.
A NASA idén júliusban nagyjából 80 km-es magasságba engedte fel azt a ballont, amely segített tanulmányozni az éjszakai világító felhőket. A léggömböt Svédországban bocsátották fel, ami öt nap alatt Kanadáig utazott. Ez idő alatt 6 millió képet készített, ami 120 TB adatot jelent, melynek feldolgozásába nemrég kezdtek bele a kutatók. Már az első eredmények is ígéretesnek tűnnek.
A felhők rendkívül vékonyak és extrém érzékenyen reagálnak a környezeti hatásokra, például a hőmérsékletre vagy a páratartalomra. De hatással lehet rájuk a hegytetőkön fújó szél és a vihar is, ezek ugyanis olyan hullámokat keltenek a légkörben, amik nagy magasságba is eljutnak. Ahogy elérik az éjszakai világító felhőket, jól látni, ahogy áthaladnak rajtuk.
Ezek a hullámok okozzák a turbulenciát és a légköri mozgásokat, ami az időjárásra és annak előrejelzésére is hatással van. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy pontosan hogyan keletkeznek ezek a rendkívül bonyolult légköri mozgások, így a NASA szakemberei azt remélik, az éjszakai világító felhők megfigyelése segíthet megérteni az ezeket a jelenségeket irányító mechanizmusokat. Ennek eredményeként nemcsak a jelenségről lehetnek pontosabbak az ismereteink, de az időjárás-előrejelzés is precízebbé válhat.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.