szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három éven át járta a Wikipédia oldalait egy különleges program, ami az oldalon található források hivatkozásait ellenőrizte.

Miközben a Wikipédia fejlesztői időről időre előállnak valamilyen, az oldal számára készített újdonsággal – elég csak arra gondolni, ami sok felesleges kattintástól kíméli meg az olvasókat –, van egy dolog, ami komoly kihívások elé állítja a szerkesztőket, és az oldal készítőit is. Azzal ugyanis, hogy a forrásként feltüntetett hivatkozások az idő előrehaladtával megváltoznak, a Wikipédia épp a legfontosabb alapelvének, az ellenőrizhetőségnek nem tud megfelelni. Nemrég azonban komoly segítséget kaptak.

Az Internet Archive még 2015 októberében kötött együttműködési megállapodást a Wikipédiával. Ennek keretében az internetet archiváló Wayback Machine segítségével elkezdték felkutatni és pótolni a hiányzó hivatkozásokat, hogy azok ismét arra a tartalomra mutassanak, amelyet eredetileg belinkeltek a szerkesztők.

Az elmúlt három évben az IABot nevű szoftver 22 különböző nyelvű Wikipédia-oldalakon járt, és megvizsgálta az ott található hivatkozásokat. Amelyek 404-es oldalt, vagy "Page not found" (azaz az Oldal nem található) eredményt dobtak vissza, azoknál a hivatkozott tartalmat kikeresték a Wayback Machine-ból, majd az arra mutató hivatkozásra cserélték ki a nem működő linket.

Javítás előtt.
Internet Archive
Javítás után.
Internet Archive

Az elmúlt három évben 6 millió ilyen hivatkozást javítottak ki, miközben a Wikipédia szerkesztői további 3 milliót cseréltek ki. Az Internet Archivum azt ígéri, a jövőben is folytatják majd ezt a munkát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!