szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hónapokon át tisztában volt vele, hogy pontatlanul méri a videók megtekintésére vonatkozó számadatokat a Facebook, mégsem tettek ellene semmit – ez áll a Zuckerbergék ellen kedden benyújtott periratban, melynek kezdeményezői szerint a közösségi oldal tudatosan megvezette egyes partnereit, hogy náluk költsék el a hirdetésre szánt pénzeket.

Nincsenek jó napjai mostanság a Facebooknak: azután, hogy kiderült, komoly programozói hiba adódott az oldal egyik funkciójához tartozó gombbal, és ezzel felhasználók tízmillióinak adatához fértek hozzá ismeretlenek, most azzal vádolják Mark Zuckerberg birodalmát, hogy hónapokon át tudatosan vezették félre egyes partnereiket, hogy náluk hirdessenek.

A probléma abból adódott, hogy a videók megtekintési adatait mérő rendszer hibás számokat közölt. Ezt Zuckerbergék észre is vették és javították, ám a felperesek szerint (merthogy közben be is perelték a vállalatot), a Facebook valójában hamarabb, hónapokkal a kalkuláció korrigálása előtt tudomást szerzett a problémáról, de azt csak több mint egy év eltelte után hozta helyre. A pert indító médiacégek szerint a Facebook így lehetővé tette, hogy saját platformját (sokkal) jobb színben tüntesse fel potenciális partnereik előtt.

A Facebook számításai szerint a hiba miatt megjelenített adatok 60-80 százalékos eltérést mutattak, mint amilyenek egyébként voltak, de hangsúlyozták: partnereiknek nem keletkezett káruk. Egy újonnan megjelent dokumentáció alapján azonban a helyzet sokkal súlyosabbnak tűnik: az egyértelmű, hogy a videós megtekintések többnek/jobbnak látszódtak, de a felperesek szerint valójában 150-900 százalékos kozmetikázásról van szó, amelyről ráadásul végig tudtak a Facebooknál.

Ez azért is probléma, mert ekkora különbség már bőven alkalmas lehet arra, hogy egy márka a legnagyobb videomegosztó, vagyis a YouTube szolgáltatása helyett a Facebook megoldását válassza egy-egy termék a közösséggel való megismertetésére. A felperesek emiatt tisztességtelen üzleti magatartással és csalással vádolják a Facebookot.

A közösségi oldal szóvivője a The Wall Street Journalnak nyilatkozva cáfolta, hogy elhallgatták volna a problémát, szerinte épp az ellenkezőjéről van szó: amint tudomást szereztek róla, értesítették a közösséget. Ez azonban némileg ellentmond a dokumentumban foglaltaknak.

A facebookos videók megtekintései adatait azóta nem házon belüli eszköz, hanem egy erre a célra felkért vállalat auditálja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!