szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

II. Ramszesz fáraónak, Egyiptom egyik legjelentősebb ókori uralkodójának egyik szentélyét tárták fel régészek Kairó északkeleti részén.

Az egyiptomi régészeti minisztérium által irányított szakemberek a Kairó északkeleti részén fekvő Matarija negyedben befejezték II. Ramszesz egy éve megtalált szentélyének a feltárását. A szenthelyet ünnepi szertartások idején használhatták – közölte Mamdúh al-Damatí egyiptológus.

A feltárás során szkarabeuszokra, amulettekre, agyagedényekre és hieroglifákkal díszített márványtömbökre bukkantak.

Az al-Ahram egyiptomi napilap szerint a felfedezés azért fontos, mert az újbirodalom egyik páratlan szentélye, amelyet a szed, egy ókori egyiptomi ünnep idején használtak nemcsak II. Ramszesz uralkodása, hanem XIX. és a XX. dinasztia idején. A szed-ünnepet a már régóta trónon lévő fáraó szimbolikus megfiatalítására tartották.

A több mint háromezer éve, Kr.e. 1279 és 1213 között uralkodó II. Ramszesz fáraó a XIX. dinasztia harmadik uralkodója volt. Számos katonai hadjáratot vezetett kiterjesztve az egyiptomi birodalom határait Núbiára és a mai Szíriára. Uralma az egyiptomi civilizáció egyik tetőpontját jelentette.

Az idei év eseménydús volt az egyiptológusok számára. Nyáron felnyitották azt a több mint 5 méter mélyen talált fekete szarkofágot, melyet több szakértő szerint is érintetlenül kellett volna hagyni. Ezután érdeklődők ezrei jelezték, hogy innának a szarkofágban talált vörös folyadékból.

Az egyiptomi kormány reméli, hogy az új régészeti feltárások elősegítik a 2011-es politikai válság és felkelés miatt visszaesett idegenforgalom felpezsdülését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!