szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Malajziai kutatók olyan fejlesztéssel kísérleteznek, amely illatokat és szagokat képes "továbbítani" a chatpartnerek között. A szakemberek szerint az eszközzel teljesen új irányt vehet az internetes kommunikáció.

Ma már több olyan videóchatat is kínáló szolgáltatás is létezik, amelyek jó minőségben mutatják a "vonal" túlsó végén lévő partnert. Egyeseken még a közös játék is megoldott, egy dolog azonban továbbra is hiányzik: hiába látjuk a másikat, a közelségét továbbra sem nagyon érezzük.

Ezen változtatna egy malajziai kutatókból álló csapat: olyan eszközzel kísérleteznek, amellyel sokkal valódibbá tennék a netes beszélgetéseket, segítségével ugyanis akár a másik, de a körülötte lévő dolgok illatát és különböző szagokat is érezni lehetne. Mindezt úgy is, ha közben a világ másik végéről beszélgetünk vele.

A fejlesztés elektródák segítségével működik, amelyeket az alanyok egy kábelre fűzve minden esetben az orrukba helyeztek. A tudósok ezek segítségével vezettek nagyon kevés árammennyiséget az orrban található idegsejtekbe. A neuronok ezután impulzusokat küldtek az agynak, amely azt hitte, hogy az illetőnek most éreznie kell valamilyen szagot. Az alanyok persze nem igazi szagokat kaptak így, hanem azok virtuális mását. Az NBC News cikke szerint a fejlesztés nagyon az elején tart, de annyira azért jól halad, hogy a tudósoknak 10 különböző szagot, például a gyümölcsökét már sikerült előidézniük az alanyokban.

Az Imagineering Institute egy tudósa, Adrian Cheok szerint a fejlesztés idővel alkalmas lehet arra, hogy a chatpartnerek szagokat továbbítsanak a beszélgetések közben, mintha csak egy fájlt küldenének át a másiknak. Cheok szerint így például a távoli ismerősök egy közös ebédet is eltölthetnek együtt, ráadásul nem csak látják majd a másik által fogyasztott ételt, az illatát is érezni fogják.

Hogy mindebből mikor lesz bárki számára kipróbálható eszköz, egyelőre nem tudni. A fejlesztőknek a technikai akadályokat is meg kell oldaniuk, hiszen az egyelőre csak az orrba dugott kábelekkel működik, azt pedig valószínűleg sokan nem szívesen próbálnák ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!