Miért van ez a sok kép ma a Google főoldalán? És mi köze a Geminidákhoz?

A Geminidák meteorraj ismét elérte a Földet, a napokban pedig a csúcsára ér az év egyik leglátványosabb csillaghullása.

  • hvg.hu hvg.hu
Miért van ez a sok kép ma a Google főoldalán? És mi köze a Geminidákhoz?

Az év végéhez közeledve még egy utolsó, igen látványos csillagászati jelenséget figyelhet meg az, aki az ég felé tekint. Minden évben december elején érkezik meg a Földhöz a Geminidák meteorraj, amit szabad szemmel is megfigyelhetünk. Erre emlékeztet ma a Google a főoldalán látható színes rajzokkal.

A Geminidák az Ikrek (Gemini) csillagképről kapta a nevét, mert első ránézésre úgy tűnik, onnan érkezik. Valójában azonban a 3200 Phaethon nevű, 5,8 km átmérőjű aszteroida a forrása, ami nagyjából 1,4 év alatt kerüli meg a Napot, és ami korábban összeütközhetett egy másik égitesttel. A Geminidák első megfigyelése 1862-re datálható, előtte ugyanis a meteorok nem keresztezték a Föld pályáját.

Google

Az év egyik leglátványosabb csillaghullására mindig december elején kerül sor. A meteorraj már december 4-én elérte a bolygónkat, az igazi "aktivitását" azonban december 14-én éri el, így december 13-án és december 14-én éjszaka látható a legjobban a jelenség. Akinek szerencséje van, és nem lesz felhős az égbolt fölötte, óránként majdnem 100 meteort figyelhet majd meg az említett időszakban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.