Elbizonytalanodott a közismerten hűséges Apple-felhasználók egy része az iPhone X tavaly szeptemberi bejelentése után. Más gyártók bezzeg nem tétováztak, a Samsungon kívül majdnem mindannyian vakon követték a sokakat meglepő és nem keveseket megdöbbentő cupertinói vállalatot. Bár sok rajongó a Steve Jobs-i örökség megcsúfolását látta a csúcsmodell képernyőjének tetején éktelenkedő szenzorszigetben, az angolszász világban „notch” néven ismert betüremkedés a következő hónapokban szinte az összes konkurens csúcsmodelljén megjelent. Akárcsak az első iPhone idején, az okostelefonok manapság ismert – billentyűzet nélküli, nagy felületű érintőképernyővel szerelt – formájának meghatározásakor, az Apple ismét képes volt arra, hogy ne kövesse, hanem diktálja a divatot.

A verseny az utóbbi hónapokban lényegében abból állt, hogy ki tudja kisebb szigetre bezsúfolni az előlapi szenzorokat. A hangszóró a telefonáláshoz, a mellette lévő mikrofon a (fektetett módban) sztereó hangzáshoz szükséges. A közelségérzékelő ahhoz, hogy telefonálás közben automatikusan kikapcsoljon a képernyő, fülünkkel ne indítsunk el szándékolatlanul alkalmazásokat. A fényérzékelő segít abban, hogy a készülék az aktuális fényviszonyokhoz igazítsa a képernyő fényerejét. Gyártótól függően további két-három (infravörös) szenzor felel még a felhasználó arc alapján történő gyors beazonosíthatóságáért. És ott van még az előlapi kamera.

Az utóbbi modul adja fel talán a legnehezebb leckét a faltól falig képernyő elérésére törekvő gyártóknak. A hangszóró például csupán egy nagyon vékony csík, a közelségérzékelő is csak kicsivel vastagabb, az arcfelismerésért felelős infravörös szenzorokat pedig akár ki is lehetne hagyni egy készülékből. Az előlapi kamera kispórolása viszont kevésbé tűnik vállalhatónak a szelfikorszakban, ráadásul a videotelefonálást is nehézkessé tenné. A kamera lencséje pedig jellegénél fogva egy viszonylag széles modul.
A gyártók kétségbeesettségét jól illusztrálja, hogy a mobilgyártók versenyében a második ligába tartozó, egyébként viszont erős márkával rendelkező Lenovo egyik vezetője idén tavasszal heteken át félrevezette a felhasználókat. Az alelnöki pozíciót betöltő Csang Cseng előbb csak sugallta, majd (manipulált) képekkel alátámasztva állította is, hogy Z5 modelljük egy teljesen kávamentes és notch nélküli mobil lesz. Majd a június első napjaiban tartott bemutatón kiderült: egyik állítás sem igaz.


Nemcsak kreatívabban, de hitelesebben is oldotta meg a kérdést az itthon kevéssé ismer Doogee: a kínai mobilgyártó még a február végi Mobile World Congress szakkiállításon mutatta be Mix 4 névre keresztelt készülékének koncepcióját. Ennél a telefon hátlapja elválik az előlaptól, és a kétezres évek elején népszerű szétcsúsztatható mobilokat idézve mozgatható. A különbség annyi, hogy elcsúsztatáskor csupán egy nagyjából centiméternyi rész jelenik meg a hátlapból a készülék tetején. Erre került például a kamera és a hangszóró is, tehát telefonálásra és önfotózáshoz is csak ilyen formában használható. Illetve majd csak lesz, amikor a telefon – egyelőre nem tudható, mikor – piacra kerül.
Előbbre jár az itthon szintén csak szűkebb körben ismert, de világviszonylatban az ötödik legnagyobb készülékgyártónak számító Oppo. A vállalat egy – tesztkészülékek formájában – létező mobilon mutatott be hasonló megoldást. A Find X névre hallgató modell a bejelentés szerint augusztusban már kapható lesz. Még előrébb tart az Oppóhoz hasonlóan a kínai BBK Electronics konszern tulajdonában lévő Vivo. Az A és S variánsban is létező Nex modellje Ázsiában már megvásárolható. Ennél nem a hátlap csúszik az előlapnál magasabb helyzetbe, csupán egy kis, egy négyzetcentiméter körüli modulként „ugrik föl” a 8 megapixeles kamera, amikor szükség van rá.
A legtöbbek által választott gyártók, jelesül a Samsung, az Apple és a Huawei azonban még adósak saját megoldásaikkal. A dobogósok közül elsőként várhatóan a dél-koreai vállalat mutat majd be új csúcskészüléket, augusztusban. A legtöbben azonban a szeptemberi iPhone-okra kíváncsiak. Érdekes kérdés, hogy ha az Apple továbbra is ragaszkodik a szenzorszigethez, akkor neves konkurenseinek lesz-e merszük a kisebb gyártók innovációi felé fordulni.
A cikk eredetileg a HVG hetilap 2018/27. számában jelent meg. Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, keresse a Tech + tudomány rovatot a hetilapban és kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.