szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok különféle vizsgálatok miatt gyakran összegyűjtik a leopárdfókák ürülékét. Az egy ilyenben, amelyet több mint egy évig tartottak lefagyasztva, egy még működőképes pendrive is volt.

Az új-zélandi Országos Víz- és Légkörkutatási Intézet (NIWA) szakemberei számára "kincset" ér a leopárdfókák ürüléke, mivel a mintákból megismerhetik ezeknek az antarktiszi ragadozóknak az étrendjét, bepillantást nyerhetnek az egészségi állapotukba és képet kaphatnak arról, hogy mióta élnek Új-Zéland vizeiben - olvasható a NIWA honlapján.

Az intézet tengerbiológusa, Krista Hupman és a LeopardSeals.org nevű helyi szervezet munkáját rengeteg önkéntes segíti szerte az országban, akik begyűjtik a mintákat és elküldik őket elemzésre.

2017 novemberében egy sovány leopárdfókától gyűjtött ürüléket egy helyi állatorvos az Új-Zéland Déli-szigetén lévő Invercargill egyik strandján, majd a mintát elküldte Hupmannak, aki el is helyezte azt a NIWA egyik fagyasztójában. A minta több mint egy éven át pihent az intézetnél, mígnem három héttel ezelőtt két önkéntes megkezdte a feldolgozását. A nem túl kellemes procedúra keretében a mintákat először felolvasztják, majd alaposan átrostálják, szétválogatva a csontokat, tollakat, a hínárt és egyéb dolgokat. A két önkéntes az utóbbi szakaszban fedezte fel a pendrive-ot. "Nagyon aggasztó, hogy ezeknek a lenyűgöző antarktiszi állatoknak ilyesfajta műanyagok kerülnek a gyomrába" - mondta Jodie Warren, az önkéntesek egyike.

Az elmúlt év viszontagságai ellenére a pendrive meglepően jó állapotban volt, ezért néhány hétig hagyták száradni annak reményében, hogy sikerül megnézni a rajta lévő információt. Az intézet munkatársainak később sikerült életre kelteniük az eszközt, rajta fotókkal, méghozzá oroszlánfókákról, amelyeket az Új-Zéland déli vidékén lévő Porpoise Baynél kaptak lencsevégre, valamint egy videót, amelyen egy nőstény oroszlánfóka játszik a kicsinyével a sekély vízben. A felvételek készítőjére utaló egyetlen nyom egy kék színű kajak orra, amely belóg a fotókba:

A műanyagok nem csak a tengerek élővilágát veszélyezteti, hiszen korábban vadon élő állatok ürülékében is találtak nagyon apró, úgynevezett mikroműanyagokat. De utóbbiakra emberi ürülékmintákban is felfigyeltek már osztrák kutatók. Egy hazai vizsgálat alkalmával arra jutottak a tudósok, hogy a Dunában van a legtöbb mikroműanyag. És alighanem az emberiség szégyene, hogy már az Antarktiszon is találtak mikroműanyagot és vegyszereket.

(Képünk illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!