szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tervek szerint 2021-ben Skóciából lőné fel először a jelenleg még csak prototípusként létező rakétáját a brit Orbex nevű cég, 2023-ban pedig már műholdakat vinne a világűrbe.

Bár a 3D-nyomtatás a hétköznapi felhasználásban még mindig nem számít elterjedt dolognak, a technológiában lévő potenciált jól mutatja, hogy milyen széles palettán alkalmazták eddig. Elkészítették már vele minden kerékpáros álmát, a biciklikereket, ami soha nem fog kilyukadni, de sajnos a fegyvergyártásban is megjelent, mint használható alternatíva. Ezúttal egy brit cég jelentkezett egy újdonsággal, ami szintén jól mutatja a technológiában rejlő lehetőségeket.

Az Orbex nevű cég a napokban állt elő az általuk készített Prime Rocket rakéta második fokozatával. Egyelőre még csak egy prototípusról van szó, de annyit már most tudni, hogy a belsejében a világ legnagyobb, 3D-nyomtatással készült rakétahajtóműve található.

Orbex

A hajtóművet ráadásul úgy tervezték meg, hogy a környezetet sem szennyezi, az üzemanyaga ugyanis biopropán. A rakétát szénszálas anyag és alumínium ötvözetéből készítették el, így a fejlesztők szerint 30 százalékkal kisebb a súlya, mint bármelyik, hasonló méretű rakétának.

Orbex

A tervek szerint a cég 2021-ben lőné fel először a Prime Rocketet Skóciából, 2023-ra pedig már egy "vásárlójuk" is akadt: a svájciak velük küldenének az űrbe 10 darab nanoműholdat egy globális IoT-rendszer kiépítése céljából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!