szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Másfél éven át vizsgálta a brit törvényhozás egyik bizottsága, hogy a Facebook (és más techóriás cégek) mi mindent tettek az álhírek terjedése, valamint a felhasználói adatok védelme érdekében. A jelentést hétfőn hozták nyilvánosságra.

Hogy az álhírek terjedése és a különböző adatszivárgási botrányok milyen komoly problémát jelentenek a Facebook felhasználói számára (is), azt talán senkinek sem kell bemutatnunk. Mindezek miatt az elmúlt időszakban számos országban indult vizsgálat, amely a közösségi oldal, valamint más nagy technológiai cégek felelősségét vizsgálta a dologban. A brit törvényhozás Digitális-, Kulturális-, Média- és Sport Bizottsága (DCMS) az elmúlt másfél évben folytatta le ezt a vizsgálatot, most pedig arra a következtetésre jutottak, hogy a Facebookot más techóriás vállalattal együtt meg kellene regulázn.

A hétfőn közzétett jelentés szerint

a cégek képtelenek voltak megvédeni a felhasználók adatait, illetve magukat a felhasználókat a dezinformációtól.

A DCMS ezért azt javasolja, a cégeket egy független felügyelőszervezet ellenőrizze, és fogalmazzanak meg egy etikai kódexet is a tech vállalatok működésével kapcsolatban. Az elképzelés szerint a szervezet pénzbüntetésre ítélhetné a cégeket, ha azok nem képesek fellépni a platformon megjelenő ártalmas vagy illegális tartalommal szemben annak ellenére, hogy erre ígéretet tesznek. Szerintük a Facebook és társai jelenleg azzal mentegetőznek, hogy a platformon megjelenő tartalomért nem vállalnak felelősséget.

AFP / Brendan Smialowski

A bizottság emellett azt javasolja, a törvényhozás vizsgálja át (és adott esetben módosítsa) a választási törvényeket, hogy mindig világos legyen, ki fizet a különböző politikai hirdetésekért. Ahogy az openDemocracy egy korábbi vizsgálata rámutatott: a Facebook hirdetési szabályai koránt sem elegendőek ahhoz, hogy ezen a téren átlátható legyen az oldal.

A Facebook brit irodája levélben juttatta el közelményét a Mashable-hoz, amelyben azt írják, egyetértenek a bizottság a választás átláthatóságával, valamint az álhírekkel kapcsolatos észrevételeivel.

Mint írják, nyitottak egy elfogadható szabályozás kialakítására, valamint a választási törvények reformját is támogatják. Emellett azt is megjegyezték, az elmúlt egy évben igen komoly lépéseket tettek a platform kitisztítására vonatkozóan. A kifogásolt tartalmak felderítésére felállított csapat létszámát megháromszorozták, emellett a mesterséges intelligencia fejlesztésére is többet költöttek, mint korábban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!