szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Duplán különleges fosszíliára bukkantak a Kansasi Egyetem kutatói Dél-Koreában. A pók nemcsak, hogy fosszíliává változott, de ugyanúgy "világít" a szeme, mint 110 millió évvel ezelőtt.

Meglehetősen ritka, hogy egy rovart vagy pókot találnak a paleontológusok megkövesedve, mert ezeknek az állatoknak nincs olyan "védőrétege", mint a kagylók esetében a héj vagy a csigák esetében a ház. Van azonban néhány olyan pók, ami ennek ellenére megmaradt az utókor számára, és ezek közül találtak most egy igen érdekeset Dél-Koreában.

Kansasi Egyetem

A Kansasi Egyetem kutatói nemrég jelentették be, hogy egy olyan, 110 millió éve elpusztult pók fosszíliájára bukkantak, amelynél az állat szeme még a mai napig is visszatükrözi a fényt.

Az éjszakai életmódot folytató állatok különlegessége, hogy a szemükben egy egyedi fényvisszaverő anyag, a Tapetum lucidum található. Paul Selden, a Kansasi Egyetem Paleontológiai Intézetének vezetője szerint ez a különleges szemtípus teszi lehetővé, hogy éjszaka vadásszanak a zsákmányukra. Eddig nem volt arra példa, hogy fosszíliában tapetumot találtak volna, így a mostani lelet duplán is különlegesnek számít. Hasonló szemük van egyébként a ma élő farkaspókoknak is.

Kansasi Egyetem

A kutatók azt feltételezik, hogy a pók valamiért a vízbe esett, és ahelyett, hogy a víz felszínén maradt volna, elsüllyedt. Ezek után a bomlását előidéző baktériumoktól is sikerült elszigetelődnie – valószínűleg így válhatott fosszíliává.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!