szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mivel Japánban igen súlyos problémát jelent a népesség csökkenése és elöregedése, hosszú távon olyan robotokra lesz szükség, amik kiváltják az emberi munkaerőt.

A technológia fejlődése miatt az elmúlt években egyre többször került elő az a téma, hogy a nem túl távoli jövőben a robotok milyen munkafolyamatokat tudnának átvenni az embertől. Az automatizációnak, a gépi látásnak és a mesterséges intelligenciának köszönhetően a gépek egyre ügyesebbé és precízebbé válnak, így csak idő kérdése, mikor következik be a váltás.

Hogy hol tart most jelenleg ez a folyamat, azt jól mutatja a japán Advanced Industrial Science and Technology (AIST) nevű cég fejlesztése. A HRP-5P névre keresztelt, két lábon járó szerkezet az építőiparban lehet a dolgozók segítségére – egyelőre. Egy idő után viszont képes lehet elvégezni azt a munkát, amit jelenleg még az ember csinál.

[Szemüveget a dolgozónak! Mindenkinek jobb lesz, ha a munkás, VR-t vagy AR-t tesz a fejére]

A HRP-5P jelenleg már képes arra, hogy egy gipszkarton lemezt megfogjon, a helyére vigyen, és rögzítse is azt. Igaz, egyelőre mindezt olyan lassan/óvatosan teszi, mint akit órabérben fizetnek, a végeredmény szempontjából viszont nem lehet panasz a munkájára.

Az AIST fejlesztői szerint a robotot arra tervezték, hogy idővel átvegye az embertől az építési feladatokat. A szerkezet 182 centiméter magas, 101 kilogrammot nyom, és nagyjából szőnyeg méretű tárgyakat képes felemelni. A HRP-5P folyamatosan monitorozza a környzetét, hogy végül a megfelelő helyre tudja rögzíteni azt.

[Végül csak megjött az a fajta mesterséges intelligencia, ami már az állásunkat kéri]

A cég ugyanakkor nem azért fejlesztette ki a robotot, hogy az épitőipar számára pénzt és időt spóroljon. Japánban rendkívül komoly problémát jelent a népesség csökkenése és az elöregedő társadalom, ami az építőiparban (is) rendkívüli nehézségeket fog okozni néhány évtizeden belül. Éppen ezért szerintük már most szükség van arra, hogy egy ilyen technológiát készítsenek – számolt be róla a Business Insider.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!