Mi lesz így az álhírekkel? Otthagyja a Facebookot a két legnagyobb tényfeltáró cég

Az Associated Press és a Snopes a jövőben is ötletel majd a Facebookkal, de tényellenőrzést már nem végeznek a közösségi oldalnak.

  • hvg.hu hvg.hu
Mi lesz így az álhírekkel? Otthagyja a Facebookot a két legnagyobb tényfeltáró cég

Az elmúlt években egyértelművé vált, hogy az álhírek minden szempontból komoly veszélyt jelentenek. A terjedésükben fő szerepet játszanak a közösségi oldalak is, így szükségszerű volt, hogy valamilyen lépés történjen ezen a téren. Az egyik megoldás, amit a Facebook (is) alkalmaz, hogy külsős tényellenőrző cégeket bíz meg azzal, hogy mutassák meg a felhasználóknak, melyik hír álhír, és melyik az, ami nem.

Most ezen a téren került komoly bajba a Facebook, legalábbis erről ír a BBC. A beszámoló szerint ugyanis a két legnagyobb tényfeltáró ügynökség bejelentette: nem dolgoznak tovább együtt a közösségi oldallal. Mindez jelentősen visszavetheti az álhírek elleni küzdelmet.

Facebook

A két szóban forgó ügynökség az Associated Press (AP) és a Snopes, amelyeknek a Facebook fizetett az elvégzett munkáért. Az AP részéről úgy nyilatkoztak a BBC-nek: jelenleg tárgyalnak a jövőbeni munkáról, és a Snopes sem zárkózik el ezelől. A Facebook szóvivője kijelentette: továbbra is elkötelezettek az álhírek elleni küzdelemben, 2019-ben pedig további fellépést terveznek ellene.

A Facebookkal egyébként 34 tényellenőrző cég dolgozik együtt (a világ 16 nyelvén), amelynek létszámát Zuckerbergék az idei évben tovább növelnék.

A Snopes elismerte, a szakítás pénzügyi kieséssel jár majd a cég számára. 2017-ben 100 ezer dollárt (kb. 28,7 millió forint) kapott az oldal a Facebooktól, a 2018-as pénzügyi adatok azonban nem ismertek.

A szakítás pontos oka szintén nem ismert, ugyanakkor a Guardian a tavalyi évben arról írt, a tényellenőrző cégek számára komoly problémát jelent, hogy a Facebook nem működik átlátható módon. A Snopes egyik korábbi vezetője, Brooke Binkowski akkor úgy nyilatkozott, a Facebook csak tűzoltásra használja őket, hogy jobb legyen a cég PR-ja, ugyanakkor nem nagyon vesznek komolyan semmit. A Facebook szerint ugyanakkor a Guardian cikkében sok volt a pontatlanság.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.